Пошта

Потрошени се парите за плати за вработените во Пошта и Железници до крајот на годината

Read more

Велигденов: 2.000 вработени во Пошта ќе останеме на улица

Read more

Поштари фалат, ама затоа за секој работник има по еден шеф – вработените во Македонска пошта на протест повикаа на реорганизација

Вработените во Македонска пошта денес излегоа на протест од каде што повикаа на целосна реорганизација и систематизација на друштвото кое се соочува со големи кадровски проблеми, недостаток на персонал во технолошкиот процес и нередовна ис
Read more

Пошта на РСМ: Повторно прием и испраќање мали пакети и препорачани пратки за САД

Давателот на универзалната услуга - АД „Пошта на Северна Македонија“ - Скопје повторно започна со прием и испраќање на мали пакети и препорачани пратки до 2 килограма кои содржат предмети/стока за Соединетите Американски Држави.
Read more

Синдикатот на Македонска пошта бара да се стопира вработувањето на 31 административен службеник

Синдикатот на Македонска пошта бара генералниот директор да ја преиспита и стопира одлуката за распишување јавен оглас за вработување на 31 административен работник  поради, имајќи ја во предвид, како што соопшту
Read more

Задоцнетата поштенска испорака на сметки „фактурира“ камати и процедури

Задоцнетата испорака на фактурите по разни основи на граѓаните кои избирале да ги добиваат во хартиена форма ги чини дополнителен износ на сметките поради плаќање камата, како и трошење време за административни п
Read more

АД Пошта: Намален капацитет и брзина поради надградување на системот, нема прекини во доставата

АД „Пошта на Северна Македонија“ соопшти дека поради одржување и надградување, а со цел подобрување на работењето, компјутерскиот систем во единиците на поштенската мрежа работел со намален капацитет и брзина, но во ниту еден момент немало прекин
Read more

Колку пати Македонска пошта ви изгубила пакет?

Вработените во националната Пошта пред две недели почнаа со секојдневни предупредувачки протести барајќи првенствено исплата на платата за септември.
Read more

Во мирување протестот во Пошта, постигнат договор за платите

Read more

Вработените од Македонска пошта повторно на протест

Двете синдикални организации на Македонска пошта денеска повторно одржаа предупредувачки протест за време на паузата.
Read more

Осум претставки од корисници на поштенски услуги во вториот квартал

До Агенцијата за пошти во вториот квартал годинава се доставени осум претставки од корисници на поштенски услуги. Седум од претставките се од физички лица, а една од правно лице.
Read more

Генерален штрајк во националната Пошта за повисоки плати

Скопје, 14 април 2022 (МИА) – Генерален штрајк на вработените во националната Пошта со барање за линеарно покачување на нето платите во износ од 3.000 денари најавија за денеска  Синдикатот на Македонска пошта и
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more