посно јадење

Посни плескавици од тиквички и модар патлиџан

Посните плескавици од тиквички и модар патлиџан се пржат на масло и се подготвуваат исто како оние од месо.
Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Фалафелот не е тежок за правење, а сѐ што ви треба се леблебии и разновидни зачини.
Read more

Одличен предлог за посен ручек: Тиквички со зеленчук, печурки и ориз

Доколку постите и ви недостасуваат идеи за ручек, наш предлог се тиквички со зеленчук и варен ориз.
Read more
play_arrow

Совршено за велигденскиот пост: Печени компири со грашок

Печените компири се одличен прилог со риба, но можете да ги јадете и како главен оброк.
Read more
play_arrow

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Кога ви треба нешто за набрзина, да е вкусно и да содржи многу хранливи материи, тогаш одлучете се за ориз со зеленчук.
Read more

Посен похуван ослич во маринада од лимон и зачини

За оваа популарна риба има вкусен посен рецепт со маринада која му дава арома.
Read more
play_arrow

За посни гурмани: Похувана риба во слатко-кисел сос

Ова е највкусниот рецепт за похувана риба што некогаш ќе го пробате бидејќи слатко-киселиот сос со зеленчук и овошје му дава неверојатен шмек.
Read more

Храна која многумина ја сметаат за посна, а не е

Денес луѓето само ја читаат етикетата и веднаш поверуваат, но многу намирници содржат траги од млеко или јајца.
Read more

Пост на вода - рецепт за вкусни посни плескавици

Првата недела од велигденскиот пост се поминува во пост на вода, а на луѓето секогаш им недостасуваат идеи за подготовка на вакви јадења.
Read more
play_arrow

Идеја за посен ручек: Лажна сарма од лозов лист

Да се разбереме: листовите лоза не се лажни во овој рецепт. Финтата е што нема месо.
Read more

Пет традиционални јадења за бадниковата вечер

На Бадник секогаш се служат непарен број јадења, а наш предлог се овие 5 посни рецепти кои ќе ве воодушеват.
Read more

Ароматични и сочни светиниколски сарми со димен лосос

Печени во рерна со ароматичен прелив, за годинашниов Свети Никола подгответе посочни и повкусни посни сарми.
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more