психологија

Психолошки трик со кој можете да натерате некој почесто да размислува за вас

Еден од најдобрите начини да „натерате“ некого почесто да размислува за вас е да споделите некои детали од вашиот приватен живот со таа личност.
Read more

Експеримент: Психолози им ги одзеле телефоните на децата 8 часа и се шокирале од нивното однесување

Во 2013 година, детскиот психолог од Санкт Петербург, Екатерина Мурашова, спровела многу интересен експеримент.
Read more

Сѐ повеќе деца стануваат насилници - промената може да се направи само дома, препорачуваат психолозите

Многу примери во Тетово укажуваат на тоа дека деца на помала возраст стануваат насилници и имаат проблеми со законот, а институциите постапуваат со нив како со сторители на кривични дела.
Read more

Психолози откриваат која реченица децата најмногу сакаат да ја слушнат

Она што родителите им го кажуваат на своите деца често има поголемо влијание отколку што веројатно мислат, тврдат психолозите, и додаваат дека сепак постои една реченица која децата најмногу сакаат да ја слушнат од своите родители.
Read more

Психијатар го откри главниот виновник за лошиот сон, ослободете се од него за 15 минути

Исто како што јадеме, пиеме и дишеме, ни треба сон за да преживееме. Па, како може нешто што треба да биде толку природно, инстинктивно и автоматско да биде толку тешко?
Read more

Пет типични однесувања на луѓе кои сакаат да ве контролираат

Британскиот психолог Кирен Шнек повеќе од 18 години им помага на клиенти со различни психички проблеми, а на социјалните мрежи редовно објаснува различни токсични односи и како во нив да се поставите.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more