птици

play_arrow

Како изгледа внатрешноста на една куќарка за птици?

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа внатрешноста на една куќарка за птици? Или, пак, што прават внатре птиците? Еве шанса да ја разрешите оваа мистерија, ако го погледнете видеово:
Read more

Сè уште ги има во Истанбул: Зошто Османлиите граделе палати за птици?

Во муслиманскиот свет, птиците се симбол на добрина, среќа и слобода.
Read more

7 интересни факти за прекрасните тукани што веројатно не сте ги знаеле

Во светот постојат 15 видови тукани и сите имаат една карактеристика, а тоа е големиот клун. Ви откриваме за што служи и други интересни факти за овие птици.
Read more

Истражување: Враните имаат повисока когнитивна способност од малите деца и мајмуните

Сите знаеме дека враните се интелигентни животни кои можат да го разберат концептот на нулата, но ново истражување сега сугерира дека нивното разбирање на еден когнитивно сложен принцип е подобро од мајмуните и дека е споредливо со она кај
Read more
filter

Кратка приказна за кецал, светата птица на Маите и Ацтеките

Оваа птица можеби нема распон на крилјата како андиски кондор, ниту моќни канџи како орелот, но затоа поседува извонредна убавина поради која станала предмет на желба и инспирација за бројни митови и божества.
Read more

Птиците кои живеат во близина на екваторот се пошарени од оние поблиску до половите

Британските научници користеа најсовремена вештачка интелигенција за да ја идентификуваат количината на боја на фотографиите на над 24.000 препарирани птици од колекцијата на Природонаучниот музеј.
Read more
play_arrow

Моментот кога јато птици падна од небото во Мексико

Безбедносна камера го сними моментот кога јато птици буквално падна од небото во мексиканскиот град Куаутемок.
Read more
play_arrow

Овие птици ја пеат истата песна милион години, велат научниците

Пред милион години звуците во планините на „небесниот остров“ во источна Африка веројатно биле многу слични на оние кои може да се слушнат и денес.
Read more
play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Звуците на природата, особено пеењето на птиците, се клучни во градењето и одржувањето на нашата врска со природата.
Read more

Колку птици има на светов и кои се најраспространети?

На планетава живеат околи шест пати повеќе птици отколку луѓе, покажува истражувањето на австралиските научници.
Read more

Австралиски истражувачи: Има 50 милијарди птици на Земјата

Околу 50 милијарди птици ја населуваат планета Земја, според екстраполација на австралиски научници објавена во Зборникот на Националната академија на науките на САД. Ова значи дека на планетава има околу шест пати повеќе птици отколку луѓ
Read more
play_arrow

Спасување ранета кукавица

Возејќи, Џоел Ештон забележал ранета птица покрај патот и решил да не ја остави, туку да ја земе и да ѝ помогне.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more