рак на дојка

Откриен е нов лек за рак на дојка

Научници од Австралија веруваат дека откриле подобар начин за лекување на најсмртоносната и најагресивната форма на рак на дојка.
Read more

Секојдневната прошетка може да го намали ризикот од рак на дојка

Долгите прошетки може да го намалат ризикот од развој на рак на дојка за 10%, покажа студијата на Институтот за истражување на ракот во Лондон.
Read more

Дали дезодорансот предизвикува рак на дојка?

Истражувањето за поврзаноста помеѓу производите за лична хигиена и ракот на дојката покажува дека секој согледан ризик не е нешто од кое треба да се... препотите.
Read more

Симптом на рак на дојка што можеме да го забележиме кога ставаме дезодоранс

Ракот на дојката е најчесто малигно заболување кај жената кое е во пораст, особено последниве две децении. Може да се јави во секоја животна возраст.
Read more

Не ги игнорирајте: Помалку познати симптоми на рак на дојка

Ракот на дојка уште е една од најтешките и најчестите форми на рак кај жените.
Read more

Мамограм на дојка треба да се прави порано од 50-тата година

Според новите препораки објавени денеска од страна на Работната група за превенција на САД, жените треба да почнат да прават мамографски преглед на 40-годишна возраст, наместо на 50 години, како што беше претходн
Read more

Потврдено: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Сите хормонски контрацептиви го зголемуваат ризикот од развој на рак на дојка, вклучително и сè попопуларната пилула која содржи само прогестин, според истражувањето објавено денеска.
Read more
Навиките за спиење се поврзани со ризикот од рак на дојка

Навиките за спиење се поврзани со ризикот од рак на дојка

Најново истражување покажа дека има тесна поврзаност меѓу навиките за спиење, односно кога легнувате и се будите, со ризикот од заболување од рак на дојка.
Read more

Владата воведе задолжителни здравствени прегледи и мобилен мамографски скриниг во борбата со ракот на дојка

Владата одржа тематска седница посветена на борба со ракот на дојка, како дел од одбележувањето на октомври на светско ниво, како месец посветен на борбата со ракот на дојката.
Read more

Што предизвикува рак на дојка? Ризик фактори кои треба да ги знаете

Ракот на дојката е комплексна и збунувачка болест. Не е јасно што предизвикува нормалните клетки да растат и неконтролирано да се размножуваат.
Read more

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Милиони жени заболуваат од рак на дојка ширум светот. Некои животни одлуки и навики претставуваат ризик за развој на оваа болест.
Read more

9 симптоми на рак на дојка што можете да ги забележите сами

Иако грутките во ткивото на дојката се најчестиот симптом на рак на дојка, постојат и некои други потенцијални знаци дека треба да посетите лекар.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Избрана најубавата плажа во светот

Read more