расизам

Нов расистички инцидент во Италија, мета е Дуван Запата

Нов голем расистички скандал ја тресе Италија откако обезбедувањето не сакало да го пушти напаѓачот на Аталанта Дуван Запата во банката каде има сметка и каде имал закажан термин, пишува Gazzetta dello Sport.
Read more

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Грчки навивачи почнаа кампања против новопечените играчи во грчката кошаркарска репрезентација која треба да настапи на претстојниот ЕвроБаскет и тоа поради бојата на нивната кожа.
Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јури Випс поради расистички навреди употребени од младиот возач за време на пренос во живо додека играше видео игра, а тимот најави „целосна истрага“ за инцидентот.
Read more
play_arrow

Украински хокеар доби 1 година суспензија поради расизам

Украинскиот хокеарски репрезентативец Андриј Денискин доби едногодишна суспензија од Меѓународната хокеарска федерација (ИИХФ) поради навредување на противнички играч на расна основа, потврди организацијата.
Read more

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносната терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон.
Read more

И Алонсо се откажа од клекнувањето против расизам

Играчот на Челси ги изненади сите кога единствено тој од целиот негов тим почна да не клекна пред почеток на натпреварите, а вели тоа го направил без да им каже на соиграчите.
Read more

Дали карикатурата со кралицата Елизабета и Меган е претерување?

Францускиот сатиричен весник Charlie Hebdo пред неколку дена објави провокативна насловна страница за британската кралица Елизабета Втора и актерката Меган Маркл, сопругата на принцот Хари.
Read more

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Британскиот принц Хари изјави дека му требало многу време да сфати дека постои несвесна расна пристрасност и дека тоа го сфатил откако поминал повеќе време со неговата сопруга Меган.
Read more

Европскиот парламент усвои Резолуција против расизмот

Европскиот парламент усвои резолуција „Животите на црнците се важни“ како одговор на протестите за расна правда што се проширија низ цела Европа по убиството во САД на Афромериканецот Џорџ Флојд.
Read more
play_arrow

Роберто Карлос: Не сум доживеал таков расизам како на Камп Ноу

Деновиве на социјалните мрежи кружи видеоснимка од 90-тите на која фудбалската легенда Роберто Карлос ги обвинува навивачите на Барселона дека му упатувале расистички навреди додека тој играше за Реал Мадрид.
Read more

Макрон: Борбата против расизмот не треба да ја брише историјата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа во телевизиско обраќање до нацијата дека борбата против расизмот не треба да доведе до прекројување на историјата поради омраза, по одржаните протести низ светот поради убиството на Афро
Read more

Филмска едукација: Netflix препорачува содржини за борба против расизмот

Во време кога ширум САД се одржуваат протести против расизмот и полициската бруталност, откако Афроамериканец беше неправедно убиен при апсење, а светот одговара со силна морална поддршка, едукацијата за историските и сегашните настани е м
Read more
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more