расизам во фудбалот

Тројца навивачи одат во затвор поради расистичко однесување кон Винисиус

Шпанија прв пат во историјата изрече затворски казни за расистичко однесување на фудбалските терени.
Read more

Анкета: Секој петти Германец сака репрезентацијата да биде повеќе бела

Според истражувањето на јавното мислење, 17% од анкетираните се незадоволни што капитен е Турчин.
Read more

Ачерби: Ме напаѓаа како да сум убил некого

Откако беше ослободен од лажните обвинувања за расизам, Франческо Ачерби и натаму го гледаат со други очи.
Read more

Што навистина му рекол Ачерби на Жезус?

Италијанскиот дефанзивец вели дека Бразилецот погрешно го разбрал италијанскиот израз за „ќе те истепам“. Тој беше обвинет дека на дуелот Интер - Наполи во неделата расно го навредил гостинскиот играч.
Read more

Робињо: Расистичка Италија ме осуди за силување

Робињо (40) е осуден во Италија на 9 години затвор за групно силување на девојка која го прославувала својот 23. роденден во ноќен клуб во Милано во 2013 година. Тогаш беше напаѓач на Милан и бразилската репрезентација.
Read more
play_arrow

Винисиус објави компилација од расистички навреди

Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, на Instagram објави компилација од расистичките навреди кои ги добивал од трибините во последните месеци.
Read more

Затворска казна за англиски навивач поради расизам

Навивач на англиската фудбалска репрезентација, кој емитуваше видео стрим на својот Facebook профил додека во живо испраќаше расистички навреди кон репрезентативците Маркус Рашфорд, Џејдон Санчо и Букајо Сакa по финалето на ЕУРО 2020, е ос
Read more

Ибра: Во мојот свет нема место за расизам

Златан Ибрахимовиќ беше неправедно обвинуван за синоќешната преписка со Ромелу Лукаку дека расистички навредувал.
Read more
play_arrow

Оној црнион таму - реченица која прекина натпревар од ЛШ

Прекинот синоќа во Париз беше предизвикан од судија. Не судија нападнат од фудбалери, туку поради судија кој поради избор на зборови ненамерно навреди црномурен фудбалер.
Read more

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Шпанскиот новинар Салвадор Сострес се извини што го споредил фудбалерот на Барселона Ансу Фати со илегални улични продавачи.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more