рецесија

Еврозоната влезе во техничка рецесија

Економијата на еврозоната беше во техничка рецесија во првите три месеци од оваа година, покажаа во четвртокот податоците на европската статистичка агенција Евростат, по надолната ревизија на растот во првиот и последниот квартал од 2022 г
Read more

Германија влезе во рецесија

Економијата на Германија благо се намали во првиот квартал и падна во рецесија, покажаа ревидираните проценки на заводот за статистика, откривајќи силен инфлациски притисок врз личната потрошувачка.
Read more

Топлата зима изгледа ќе ја одложи рецесијата во Европа

Поради натпросечно топлата зима, Европа не чувствува силен удар од енергетската криза, напротив, лошите прогнози за економијата се претвораат во поволни, а се предвидува и продолжување на благата зима, пишува The
Read more

Светска банка: Глобалната економија годинава би можела да падне во рецесија

Светската банка денеска ги намали прогнозите за раст за 2023 година на ниво кое е на работ на рецесија за многу земји, наведувајќи го влијанието на засилените зголемувања на каматните стапки, продолжувањето на војната во Украина и колапсот
Read more

Рецесијата сама по себе нема да ја запре инфлацијата

Поради зголемените ризици, еврозоната би можело да западне во рецесија зимава, но таа сама по себе нема да ја спречи инфлацијата, предупредува потпретседателот на Европската централна банка (ESB), Луис де Гуиндос
Read more

ММФ со загрижувачка прогноза: Светот е на раб на глобална рецесија

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) повторно ги намали прогнозите за раст на светската економија, предупредувајќи на ризиците од висока инфлација и војната во Украина што би можела да ја турне светската економија
Read more

Остар пад на берзите во вториот квартал, се стравува од рецесија

На светските берзи цените на акциите паднаа минатата недела бидејќи инвеститорите стравуваат дека зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки поради високата инфлација ќе предизвика рецесија,
Read more

Украинската криза ја „здрма“ и Германија: Рецесијата е на повидок

Расположението на германските инвеститори падна на рекордно високо ниво во март поради војната во Украина и економските санкции против Русија.
Read more

Австралија падна во рецесија првпат по 30 години

Се чини дека 2020 ќе биде година која никој нема да ја заборави, колку и да сака.
Read more
play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Стопанството на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во рецесија.
Read more

САД официјално влегоа во рецесија

CNBC, повикувајќи се на извештај од Националното биро за економски истражувања, соопшти дека САД влегоа во рецесија.
Read more

И Јапонија влезе во рецесија, најлошото допрва следи

Третото најголемо стопанство во светот се намали за 0,9 отсто во периодот од јануари до март во споредба со претходниот квартал, соопшти денеска јапонската влада.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more