револуција

Револуција во денешна Македонија - идеал во арената каде најагресивните опстануваат и успеваат

„Ние револуционерите, под клетва дигнавме пушка и на нашето црвено од крв знаме запишавме СМРТ или СЛОБОДА“ - Никола Карев, деец на македонската револуционерна организација и претседател на Крушевската Република.
Read more

Либија е во хаос и 10 години по Арапската пролет: Дали вредеше револуцијата?

Десет години откако востанието во Либија поддржано од НАТО го собори лидерот Моамер Гадафи, кој подоцна беше убиен, земјата и понатаму е окована во конфликти и хаос, а нејзиниот народ потона во сиромаштија и покра
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more