робот

play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Полициската управа во Њујорк воведува нова безбедносна мерка на метро станицата во близина на „Тајмс Сквер“, а тоа е безбедносен робот.
Read more
play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Роботската ајкула која ја измисли компанијата RanMarine би можела да даде значителен придонес во чистењето на реките.
Read more
play_arrow

На модните ревии се појавија и роботи

Францускиот моден бренд Coperni неодамна на модната недела во Париз одлучи на нивната ревија покрај модели да се појават и роботи од компанијата Boston Dynamics.
Read more
play_arrow
filter

Земјоделски робот од Нов Зеланд може да ја трансформира индустријата

Новозеландската компанија Robotics Plus произведе повеќенаменско роботско возило за земјоделство што може да ја револуционизира индустријата и да го компензира недостигот на работна сила, а истовремено да ги поедностави земјоделските задач
Read more
play_arrow

Научници во Токио претставија робот кој може да лупи банана

Роботи во Јапонија извршуваат едноставни задачи во фабриките или доставуваат храна до посетителите на рестораните, но научниците сега претставија робот способен да ја изврши деликатната задача на лупење банана бе
Read more
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more