родова еднаквост

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Родовата еднаквост е сложено прашање што е предмет на постојана дебата и дискусија со децении.
Read more

Тренчевска: Родовата еднаквост е неопходна за воспоставување одржлив развој во едно општество

Родовата еднаквост е неопходна за воспоставување одржлив развој во едно општество и само ако секој од нас има еднакви права и еднаков пристап до тие загарантирани права во сите сфери од  општеството, само тогаш м
Read more

Анализа на АВМУ: Медиумите немаат сеопфатна политика за родова еднаквост

Скопје, 28 март 2022 (МИА) – Приватните медиуми и јавниот сервис немаат сеопфатна политика за родова еднаквост, а само некои медиуми имаат обезбедено пропорционална репрезентација на новинарки во својата главна и
Read more

24 недели платено родителско отсуство за сите вработени во Volvo

Од денеска, 1 април 2021 година, Volvo Cars ќе обезбеди платено родителско отсуство на сите 40.000 вработени во компанијата.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more