родова еднаквост

8 Март и стравот од непознатото: Феминизмот е за сите

Феминизмот е поим од кој некои се плашат, други го одбегнуваат, трети гордо се идентификуваат со него... Во својата суштина, феминизмот е застапување за социјална, политичка и економска еднаквост на родовите.
Read more

И науката докажа: Жените работат понапорно и повеќе од мажите

Физичката работа одзема многу време и енергија за повеќето луѓе во светот секој ден. Што одредува дали жените или мажите работат понапорно во домаќинството?
Read more

Истражување: 30% од жените се жртви на економско насилство

Триесет проценти од испитаните жени изјавиле дека се жртви на економско насилство, а само 9,4 отсто ги пријавиле ваквите случаи во полициска станица или центар за социјални работи, покажуваат податоците произлезе
Read more

Царовска: Девојки, не се сомневајте во своите способности за лидерство

Само со родова еднаквост може да се создаде поубава иднина, иднина без предрасуди и дискриминација.
Read more

„Дами и господа“ заминува во историјата, Lufthansa се стреми кон родова неутралност

Lufthansa избра да биде родово неутрална во воздух и на земја, па веќе нема да ги поздравува патниците во кабината со „Дами и господа“, соопшти денеска најголемата авиокомпанија во Европа.
Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Откриениот скелет на праисториска жена со ловџиска опрема ги предизвикува долгогодишните верувања дека само мажите излегувале да ловат додека жените биле само собирачи.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more