ровер

play_arrow

Како да сте таму: Роверот на НАСА го сними звукот на Марс

Сега имате можност да слушнете како звучи планетата Марс и тоа како да стоите на нејзината површина, небаре сте таму на лице место.
Read more
play_arrow

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Марс честопати го нарекуваме Црвената планета и навистина е црвенкасто посебно небесно тело.
Read more
filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина.
Read more
play_arrow

НАСА објави ново видео од Марс

Видеото настана во делот на кратерот Езеро под назив Van Zyl Overlook за кој научниците сметаат дека некогаш имало езеро.
Read more
play_arrow

Кинезите го „повозија“ нивниот ровер на Марс

Кина стана втора земја што испрати возило на Марс, а нејзиниот ровер Zhurong успешно се спушти по рампата на својата капсула за слетување и се движеше по површината на Црвената планета.
Read more
filter

Кинескиот ровер Zhurong ги испрати првите фотографии од Марс

Кина ги објави првите фотографии од Марс кои ги направи нејзиниот ровер Zhurong.
Read more
filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Роверот Perseverance (Упорност) на НАСА за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.
Read more
filter

Toyota го одбра името за новиот ровер што ќе биде лансиран на Месечината

Toyota минатата година најави еден нов и необичен проект, а тоа е роверот кој ќе биде лансиран на Месечината.
Read more
play_arrow

Марс, доаѓаме: Perseverance полетува задутре

Вселенскиот ровер Perseverance в четврток ќе полета кон Марс, соопшти американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА.
Read more
реклама

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Read more

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more