Русија

Путин го потпиша законот што му овозможува нови две претседателски кандидатури

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот што му дозволува повторно да се кандидира за претседател на Русија. Законот денеска беше објавен на официјалниот интернет портал за правни информации, пренесе ТАСС.
Read more

Трамп ја купува недовршената палата на Путин

Шампањско на маса, поглед на Црното Море и дури и подводно диско - вака би изгледал „Трамп Палас Геленџик“, новиот ресорт на Доналд Трамп, и тоа во Русија.
Read more
play_arrow

Русија лансираше ракета со 38 странски сателити

Од космодромот во Казахстан руската ракета „Союз-2.1а“ беше успешнo лансирана која во орбитата носи 38 сателити од 19 земји.
Read more

Руски авиони извршија напади во Сирија, први годинава

Руски борбени авиони погодија области во близина на густо населени градови и кампови во Северозападна Сирија под контрола на опозицијата во близина на турската граница, соопштија денеска очевидци и извори на бунтовниците.
Read more
play_arrow

Кај нас кучиња, во Русија мечки бркаат луѓе по улица

Неверојатно видео доаѓа од еден сибирски град на кое се гледа како разбеснета мечка брка човек по градските улици.
Read more

Русија спушти вселенски телескоп во Бајкалското Езеро

Руски научници вчера спуштија подводен вселенски телескоп во Бајкалското Езеро за да можат да ги испитаат неговите длабочини.
Read more

Русија му објави војна на Twitter: Ќе му ја забави брзината

Руското тело за надзор на комуникациите Роскомнадзор објави денеска дека ќе ја ограничи употребата на Twitter со забавување на неговата брзина, обвинувајќи ја социјалната мрежа за кршење на законот бидејќи повеќе пати не ја отстранила забр
Read more

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Русија се подготвува за прва мисија на Венера по советската ера, а подготовките веќе започнаа преку државната корпорација Роскосмос.
Read more
play_arrow

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Поради затворените граници поради пандемијата, руски дипломати од затворената Северна Кореја мораа да си заминат самите туркајќи шинско возило.
Read more
play_arrow

Замрзнатите руски градови

Екстремните зимски температури направиле делови од месноста околу градот Воркута да бидат напуштени. Овој град важи за најстудениот во Европа.
Read more

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ги потпиша новите закони со кои се зголемуваат паричните казни за порекршоците на демонстрантите и за веб-страниците означени како „странски агенти“.
Read more
21 февруари 1613, започнала ерата на Романови
filter

21 февруари 1613, започнала ерата на Романови

Со смртта на Фјодор I во 1598 година, кој е последниот владетел од викингшко потекло на династијата Рурик, а немал деца, завршила и лозата на династијата која 700 години владеела со Русија.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more