Русија

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Џек Ватлинг од британскиот тинк-тенк RUSI - Royal United Services Institute смета дека главната цел на летната офанзива е „проширување на рускиот притисок во Донбас“.
Read more

Украинците удрија на Путиновата флота - онеспособен најстариот морнарички брод во светот

Институтот за проучување на војната (ISW) објави дека украинските сили извршиле нов напад врз флотата на рускиот претседател Владимир Путин.
Read more

Во Русија почна гласањето на изборите кои ќе траат три дена, Путин нема конкуренција

Руските гласачи утринава почнаа да излегуваат на гласачките места, на тридневните претседателски избори кои сигурно ќе му донесат на Владимир Путин уште еден шестгодишен мандат на власт, бидејќи нема вистински противници.
Read more

Медведев: Германија се подготвува да почне војна со Русија

Дмитриј Медведев оцени дека прислушуваниот разговор на офицерите на Бундесверот за можен напад на мостот на Крим укажува дека Германија се подготвува за војна со Русија.
Read more

Нов проблем во Европа: Отцепениот молдавски регион побара помош од Русија

Москва вети дека ќе одговори на молбата на Транснистрија, додека Кишињев го осуди повикот како „пропагандна декларација“.
Read more
play_arrow

Верижен судир на 50 возила на снежен автопат во Русија

Најмалку четири лица загинаа во голема сообраќајна несреќа во понеделникот, соопшти полицијата.
Read more

Русија го казни Google со 50,8 милиони долари: Не ги отстранија лагите за конфликтот во Украина

Руски суд денеска го казни Google со 4,6 милијарди рубли (50,84 милиони американски долари) затоа што не отстранил лажни информации за конфликтот во Украина, јави новинската агенција ТАСС.
Read more
play_arrow

Напад со дрон во Москва, оштетена зграда, се слушнала силна експлозија

Украинско беспилотно летало утринава се урна во зграда во центарот на Москва, откако беше соборен од руската противвоздушна одбрана, што го наруши воздушниот сообраќај на сите цивилни аеродроми во руската престол
Read more

Вагнеровец изврши масакр во Русија: Го пуштиле од затвор да се бори во Украина, а потоа дивеел

Во две одвоени куќи се пронајдени телата на пет мажи и една жена со убодни рани и сериозни изгореници, пишува Daily Mail. Телата биле пронајдени откако куќите биле зафатени од пожар во село во северниот руски регион Карелија.
Read more

Најстуденото село во светот постави нов топлотен рекорд

Дури 32 степена Целзиусови биле измерени во понеделникот во селото Ојмјакон во далечниот исток на Русија, што е крајно невообичаено за ова најстудено село во светот.
Read more

„Генералот Армагедон“ не е виден речиси цела недела, Кремљ молчи дали е уапсен

Кремљ одби да одговори на новинарските прашања за тоа што се случи со генералот Сергеј Суровикин, кој од саботата не е виден во јавноста.
Read more

Русија бара од Германија отштета од 82,3 милијарди долари за злосторствата од Втората светска војна

Руските обвинители побараа од Московскиот регионален суд да ги признае злосторствата извршени од нацистичка Германија во московскиот регион за време на Втората светска војна како геноцид, проценувајќи дека штетата е околу 6,4 трилиони рубљ
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more