Русија

play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Сергеј Мардан, ултранационалист и еден од водечките пропагандисти на Путин, отворено ја навреди Србија по информациите дека ѝ продала на Украина оружје во вредност од 800 милиони евра.
Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Тензиите на Балтикот растат со години. Началникот на Генералштабот на шведската армија сега предупредува на желбата на Кремљ да ја преземе надмоќта.
Read more

Како Путин создаде „мала Русија“ на Балканот?

Русија соработува со Србија во кампањи за дезинформација и сајбер напади против балканските земји кои ја поддржуваат Украина, предупреди косовскиот премиер.
Read more

Русија стави вето на Советот за безбедност на ОН против забраната за оружје во вселената

Во средата вечерта Русија стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се повикуваат земјите да спречат трка во вооружување во вселената.
Read more

Руската армија почна со повлекување од Нагорно-Карабах

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, изјави дека руските мировни сили почнале да се повлекуваат од Нагорно-Карабах.
Read more

Русија назначи нов командант на трупите кои се борат во Украина

Руската војска соопшти дека назначува нов командант на своите „специјални воени операции“ во Украина по серијата загуби на теренот.
Read more

Во 4 украински региони почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија

Во украинските региони под руска контрола утрово почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија, пренесе Beta.
Read more

Северна Кореја сака да испрати градежни работници во Доњецк и Луганск

Северна Кореја покажа интерес да испрати градежни работници да помогнат во обновата на територијата окупирана од Русија во источна Украина, пишува AP.
Read more

Норвешка ја блокира Русија на Арктикот

Осло се повикува на санкциите наметнати од ЕУ и поради тоа не дозволува транспорт на залихи во рударско гратче на островите Свалбард.
Read more

Колку заработи Русија од нафта и гас во првите 100 дена од војната?

Објавено е колку заработи Русија од продажба на нафта и гас во првите 100 дена од војната.
Read more

Софија: Дадовме дозвола за прелет на руски авион

Официјален претставник на бугарската Влада потврди за БГНЕС дека руски владин авион летал низ воздушниот простор на таа земја.
Read more

Русија со години ја финансирала европската екстремна десница

„Во ноември минатата година, за време на работната посета на Матео во Москва, мојот шеф договори приватна средба со него, изнајмувајќи соба на истиот кат од хотелот Lotte за да спречи западните медиуми да дознаат
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more