Русија

Јужна Осетија на 17 јули ќе спроведе референдум за присоединување кон Русија

Отцепениот грузиски регион Јужна Осетија на 17 јули ќе одржи референдум за припојување кон Русија.
Read more

Украина побара итен безбедносен состанок со Русија

Украина повика безбедносен состанок со Русија поради ескалација на тензиите на нејзината граница, пишува BBC.
Read more

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Русија подготвува офанзива врз Украина која би вклучувала до 175.000 војници и тоа веќе следната година, тврди The Washington Post.
Read more

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Рускиот суд парично ги казни Facebook и Telegram бидејќи не отстраниле незаконска содржина од социјалните мрежи.
Read more

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Работодавците во Москва се должни да отпуштаат вработени кои одбиваат вакцинација против коронавирусот, соопштија од  Оперативниот штаб за контрола и следење на состојбата со COVID-19 во рускиот главен град.
Read more

Русија ја обвини УЕФА за „политика на двојни аршини“

Членот на Државната дума, Дмитриј Свишчев ја коментираше одлуката на УЕФА за одобрување на дресовите на украинската репрезентација за ЕУРО 2020.
Read more

Русија протера 20 чешки дипломати

Русија вчера протера 20 чешки дипломати еден ден откако Прага протера 18 руски дипломати. Чешките дипломати имаат рок од 24 часа да ја напуштат земјата, соопшти руското Министерство за надворешни работи.
Read more

Русија ја предупреди БиХ: Размислете добро што правите

Русија ја предупреди Босна и Херцеговина дека нејзиното конкретно приближување кон членство во НАТО би претставувало „наклонување на една страна“ и непријателски чин.
Read more
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more