Русија

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешка денеска соопшти дека наскоро ќе ги затвори границите за руските туристи, не дозволувајќи им директен пристап до Шенген зоната.
Read more

Конечна потврда: Путин ќе има тројца противканидати на изборите, сите имаат ист став за Украина

Руските кандидатури за претседателски кандидати се затворени, а на списокот е актуелниот претседател Владимир Путин, кој се очекува да победи, и уште тројца политичари, од кои сите поддржуваат „специјална воена операција“ во Украина, јави
Read more

Руски хокеар уапсен во Полска под обвинение за шпионажа

Полска уапси руски хокеар, кој игра за полски второлигаш, под обвинение за шпионажа, соопштија денеска обвинителите, со што тој стана 14-то лице уапсено во шпионски синџир.
Read more

Русија воведе промена во регрутирањето војници

Долниот дом на рускиот парламент едногласно изгласа да се воведе електронско испраќање на воени покани, што е новина во таа земја, а одлуката беше изгласана додека властите настојуваат да го отежнат избегнувањето на воениот рок.
Read more

Русија: Украински авион се урна на наша територија, го приведовме пилотот

Граничната служба на руската Федерална служба за безбедност соопшти дека украински лесен авион се урнал во областа Брјанск.
Read more

Фон дер Лајен: Русија и нејзиното раководство мора да одговараат за злосторствата во Украина

Read more

Путин: На Русија ѝ оди подобро од повеќето Г20 земји

Стабилноста на економијата се должи на напорите на владата и бизнисот, рече претседателот.
Read more

Русија истрелала ракета во близина на британски авион над Црното Море

Руски авион-ловец истрелал ракета во близина на британски авион што патролирал во меѓународниот воздушен простор над Црното Море на 29 септември, изјави денеска британскиот министер за одбрана Бен Волас.
Read more
play_arrow

Тринаесет загинати и над 360 евакуирани по уривање на руски воен авион во зграда

Министерството за вонредни ситуации на Руската Федерација соопшти дека загинале 13 лица, а 19 се повредени во вчерашниот пад на руски воен авион SU-34 во градот Јејск, пренесе Russia Today.
Read more

Русија најави нова воена вежба, ќе учествуваат над 50.000 војници

Над 50.000 руски војници ќе учествуваат во голема воена вежба на истокот на Русија.
Read more

Европската комисија воведува санкции за руското злато

Во петокот Европската комисија предложи увозот на руско злато да биде вклучен во новиот пакет санкции чија цел е дополнително слабеење на руската економија.
Read more

Москва се подготвува за долготраен конфликт: Приватни компании ставени во служба на воената машинерија

Руските власти ќе ѝ дадат на државата поголема контрола врз приватниот бизнис и работниците за да ја постави економијата на посилни воени темели, сигнализирајќи дека земјата се подготвува за долготрајна војна за
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more