Русија

Захарова ѝ се заканува на Црна Гора

Русија ќе преземе соодветни мерки против Црна Гора, која од 10 јули забрани емитување на голем број руски медиуми, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
Read more

Путин сака да ја помести границата, Европа во паника

Рускиот план за ревидирање на нејзините поморски граници во Балтичкото Море предизвика загриженост кај нејзините европски соседи, откако руското Министерство за одбрана објави иницијатива за „одредување географск
Read more

Русија сака ревизија на границите

Руското Министерство за одбрана предложи ревизија на границите на руските територијални води во Балтичкото Море, според нацрт-одлуката на владата, што предизвика незадоволство на Финска, членка на НАТО алијансата
Read more

Путин го смени долгогодишниот министер за обрана Сергеј Шојгу со малку познат политичар

Рускиот претседател Владимир Путин предложи нов министер за одбрана на функцијата која од 2012 година ја извршуваше Сергеј Шојгу.
Read more

На парадата на Путин само еден тенк, луѓето се потсмеваат: Па, барем вози

Иако воената парада во Москва е можност Русија да се пофали со својата војска, оваа година само еден тенк помина низ Црвениот плоштад.
Read more
play_arrow

Путин: Подготвени сме за разговор со Западот, но без ароганција и сила

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да работи со партнерите за формирање мултиполарен светски поредок, како и дека се можни дискусии за безбедносни прашања со западните земји, но под еднакви услови.
Read more
play_arrow

Поради грешка на екипажот, руски авион слета во замрзната река

Авион Антонов-24 од советската ера со 30 патници слета во замрзната река во близина на аеродромот на истокот на Русија и тоа поради грешка на пилотот.
Read more

Русија започна симулација на вселенска мисија, 6 волонтери ќе минат 360 дена во изолација

Шест руски доброволци започнаа едногодишна симулација на вселенска мисија како дел од проектот SIRIUS, чија цел е да ги проучи ефектите од долготрајната изолација врз здравјето и перформансите на луѓето.
Read more

Авион со 192 луѓе излета од писта на аеродромот во Перм

Авионот на руската авиокомпанија Smartavia излетал од пистата при слетување на аеродромот во Перм, нема повредени, пренесува РИА Новости.
Read more

Русија го обвини Макрон за дволична дипломатија

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа што рече дека сака да ја види Русија поразена, велејќи дека Москва сè уште се сеќава на судбината на Наполеон Бонапарта и го обвини францускиот претседател за дволична дипломатија кон Кремљ, с
Read more

Русија: Целиот свет страда од пропагандата на Западот

Претставникот на Москва во ОН ја спореди канонадата од лажни вести за конфликтот во Украина со гранатирање на град.
Read more

Русите, по мобилизацијата, купуваат книги за нацистичка Германија

Русите сѐ повеќе купуваат книги за нацистичка Германија и Втората светска војна откако претседателот Владимир Путин нареди делумна мобилизација на цивилните резервисти за војната во Украина.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more