руска вакцина

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на Спутник V во ЕУ

Европската Унија мора да има чисто научен пристап кон одобрувањето на руската вакцина Спутник V, изјави денеска баварскиот премиер Маркус Зедер, зборувајќи во регионалниот парламент.
Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Првите учесници во испитувањето на вакцината против коронавирусот Sputnik V Light се вакцинирани во Москва, изјави денеска заменичката-градоначалник на Москва задолжена за прашања од социјалниот развој, Анастасија Ракова.
Read more

Владата денеска ќе одлучува за набавка на руските вакцини

Владата го добила драфт договорот за набавка на најавените 100.000 вакцини од Русија, за што веќе во текот на денот ќе има затворена седница на која Владата треба истиот да го усвои, изјави министерот за здравство Венко Филипче запрашан за
Read more

Дадов насоки да се порачаат 100.000 вакцини Спутник V, вели Заев

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека согласно планот за вакцинација и склучените договори, имаме капацитет за да се набават дополнителни 100.000 вакцини, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација.
Read more

Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините Спутник V

Ние сме нарачале толку вакцини против COVID-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во населението.
Read more

Филипче: Ќе се направи проценка дали треба да се набави и руската вакцина против COVID-19

Read more

Руските експерти ја одобрија првата фаза на производство на Спутник V во Србија

Делегацијата на руски експерти го одобрија почетокот на првата фаза на производство на руската вакцина против коронавирусот Спутник V на институтот Торлак во Белград, изјави денеска министерот задолжен за иновации и технолошки развој Ненад
Read more

Спутник V дилема: Спутник 5 или Спутник В?

За руската вакцина наголемо се зборува уште откако беше најавена, а сега откако се покажа дека е 91,6% ефикасна и тоа без несакани ефекти, уште повеќе зема замав. Но, има една дилема, а тоа е нејзиното име.
Read more

Спутник V: Аплициравме за вакцината во ЕУ, имаме доказ

Креаторите на руската вакцина Спутник V објавија скриншот од нивната апликација до Европската агенција за лекови (ЕМА) за регистрација на вакцината, пренесува агенцијата ТАСС.
Read more

Русија нема да може да ја достави својата вакцина во ЕУ пред мај или јуни

Русија не верува дека е можно да ја достави својата вакцина Спутник V во Европската Унија пред мај или јуни, изјави денеска шефот на фондацијата задолжена за дистрибуција на вакцината.
Read more

Песков: Ако Украина не ја сака руската вакцина, тогаш за другите земји ќе има повеќе

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека доколку Украина не ја сака руската вакцина против COVID-19, тогаш другите земји ќе добијат повеќе.
Read more

Србија и Русија очекуват почеток на заедничко производство на вакцини

Сè е подготвено за пристигнување на руските експерти во Србија, очекуваме дека Србија во иднина ќе ја произведува вакцина Sputnik V на нејзина територија, изјави министерот без ресор задолжен за иновации Ненад Поповиќ по средбата што ја од
Read more
реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more