руска вакцина

Словачка е втората членка на ЕУ која ја одобри вакцината Спутник V

Словачка е втората земја-членка на Европската Унија што ја одобри вакцината Спутник V од руско производство, која сѐ уште не е одобрена од регулаторот за лекови во Унијата - ЕМА.
Read more

Турција наесен почнува со производство на Спутник V

Турција ќе почне со производство на руската вакцина Спутник V наесен, најави турскиот професор д-р Исмаил Балак, во изјава за весникот Туркгун.
Read more
putin.jpg

Путин: Руската вакцина е сигурна како и пушката калашников

Владимир Путин изјави дека руската вакцина против коронавирус Спутник V е сигурна исто колку и пушката калашников.
Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската и со кинеската вакцина, потврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис говорејќи во интервју во рамките на конференцијата на Financial Times
Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Ефикасноста на руската вакцина против коронавирус Спутник V изнесува 97,6 отсто, заснована врз анализа на податоците за процентот на имунизирани Руси, соопштија Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на Гамалеј
Read more
play_arrow

Србија почна да ја произведува Спутник V вакцината

Во институтот „Торлак“ почна производството на руската вакцина која од Србија ќе може да се извезува и во соседните земји.
Read more

Сан Марино ќе биде првата целосно вакцинирана европска земја

Оваа мала европска земја е на прагот целото свое население веќе да го имунизира откако руската вакцина пристигна завчера.
Read more

„Лајт“ верзијата на Спутник V двојно ја намалува можноста за инфекција

„Лајт“ верзијата на Спутник V против COVID-19, дадена во единечна доза, ја намалува можноста од инфекција за 50 до 60 проценти, изјави Александар Гинцбург, директор на рускиот Национален истражувачки центар за епи
Read more

Русија ја регистрира вакцината Спутник лајт

Русија ја регистрираше верзијата на вакцината против коронавирусот Спутник лајт, што ќе се дава во една доза, соопшти денеска Министерството за здравство, пренесе ТАСС.
Read more

Креаторот на Спутник V предупредува: Во иднина миленичињата ќе го шират вирусот

Домашните животни би можеле да бидат главни преносители на COVID-19 во наредната фаза од ширењето на вирусот. Ова го вели еден од главните научици кои работеа на создавањето на руската вакцина.
Read more

Стигна и втората пратка од руската вакцина Спутник V

На меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 14:30 часот стигна втората пратка од руската вакцина Спутник V.
Read more

Производството на Спутник V во Србија ќе почне пред мај

Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ) и белградскиот Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ потпишаа договор за производство на руската вакцина против коронавирусот Спутник V во Србија, што може да биде покрената до мај
Read more
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more