САД

САД на Украинците им го испраќаат запленетото иранско оружје

САД испраќаат во Украина повеќе од милион парчиња иранска муниција кои беа запленети минатата година во водите на Индискиот Океан, соопшти вчера американската војска.
Read more
play_arrow

Торнада го уништуваат Чикаго: Откорнати дрвја, илјадници без струја, аеродромите не работат

Неколку торнада и грмотевици го погодија поширокото подрачје на Чикаго во средата, принудувајќи ги аеродромите „О'Хеар“ и „Мидвеј“ да го приземјат целиот воздушен сообраќај во третиот по големина американски град.
Read more
filter

18 април 1906, разорен земјотрес го уништил Сан Франциско

Утрото во 5 часот и 12 минути по локално време на денешен ден во 1906 година силен земјотрес го погодил Сан Франциско уништувајќи 80 проценти од градот.
Read more
play_arrow

33 масовни пукања во три недели - ова е Америка во 2023 година

Најмалку 10 луѓе се мртви, а уште 10 ранети, некои во критична состојба по масовното пукање во Монтереј Парк, Калифорнија, во саботата вечерта.
Read more
17 јануари 1920, почна американската прохибиција
filter

17 јануари 1920, почнала американската прохибиција

На денешен ден официјално почнала 14-годишната забрана за производство, транспорт, продажба и консумирање на алкохолни пијалаци во САД.
Read more

Кевин Мекарти избран за претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес

По повеќедневни преговори и 15 кругови гласање републиканецот Кевин Мекарти синоќа е избран за претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес.
Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Американски воен авион F-18 кој потона в море минатиот месец беше успешно изваден од длабочина од 2.900 метри.
Read more

Пентагон: Русија и Кина развиваат оружје за уништување на американските сателити

Американското Министерство за одбрана во својот извештај тврди дека Кина и Русија работат на развој на оружје со цел уништување на американските сателити, пишува Bloomberg.
Read more
play_arrow

Деца брутално претепаа судија на кошаркарски натпревар во САД

Младински кошаркарски натпревар во американската сојузна држава Џорџија се претвори во општ хаос откако млади играчи и нивните родители нападнаа судија и жестоко го претепаа.
Read more

Почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД

Read more

Три ракети погодија база со американски војници во Ирак

Три ракети погодија ирачка воздушна база, во која има и американски трупи, без да предизвикаат жртви, изјави портпаролот на коалицијата предводена од САД.
Read more

Израелски амбасадор: Го признавме Косово под притисок на САД

Израелскиот амбасадор во Белград, Јахеи Вилан, утрово за време на неговото гостување во програмата ТВ Прва, изјави дека не кажал оти Србија ја признала независноста на Косово, но дека Израел го признал Косово под притисок на САД.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more