САД Кина

Американски генерал предупредува: Кина развива способности за напад на Тајван

Американскиот генерал Марк Мајли изјави дека САД внимателно ја следат ситуацијата во Пацификот, особено во контекст на можен кинески напад на Тајван.
Read more

Кинески научници тврдат: COVID-19 се појавил во САД пред Вухан

Со помош на математички модели, четворица кинески научници тврдат дека првиот случај на новиот коронавирус се појавил многу пред експлозијата во Вухан, односно помеѓу април и ноември 2019 година и тоа во североисточниот дел на САД.
Read more

Бајден ја прошири „црната листа“

Американскиот претседател Џо Бајден ги заостри ограничувањата кон кинеските компании наводно поврзани со кинеската војска и вчера потпиша одлука со која им се забранува на Американците да купуваат или продаваат ха
Read more

Надворешната политика на Бајден: Цврст став кон Русија, Кина најголем ривал

Американскиот претседател Џо Бајден вчера вети дека ќе се спротивстави на авторитаризмот на Кина и Русија и најави дека ќе го прекине пристапот што неговиот претходник Доналд Трамп го имаше кон Москва.
Read more

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека има сметка во кинеска банка, објави Њујорк Тајмс.
Read more

Помпео: Постои шанса Русија да се вклучи во борбата против Кина

Американскиот државен секретар Мајк Помпео верува дека постои шанса Русија да се вклучи во американската политика насочена против Кина.
Read more

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Американската Федерална комисија за комуникации (ФЦЦ) официјално ги прогласи кинеските компании Huawei и ZTE за „закана по националната безбедност“.
Read more

Помпео: САД и ЕУ мораат заеднички да ѝ се спротивстават на Кина

САД и Европската унија мораат заеднички да ја разберат Кина за да можат да ѝ се спротивстават, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео, нарекувајќи ја Кина закана, па дури и обвинувајќи ја за кражба на европската интелект
Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД.
Read more

Советник на Трамп: Кина испраќала туристи да го шират COVID-19 по светот

Советникот за економија на американскиот претседател Доналд Трамп, Питер Наваро ја обвини Кина дека два месеца го криела новиот коронавирус од светот, како и дека испраќала туристи од Вухан ширум светот за ширење на вирусот.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more