санкции Русија

Газпром ја прекина испораката на гас за Латвија

Газпром од денеска ја прекина испораката на гас за соседна Латвија поради кршење на условите за повлекување гас, соопшти руската компанија.
Read more

Германците во паника: На повидок недостиг на тоалетна хартија

Намаленото снабдување со руски гас може лошо да влијае на индустријата за хартија, пишуваат германските медиуми.
Read more

Судот на ЕУ ја потврди забраната за рускиот медиум RT

Второстепениот европски суд денеска ја потврди забраната за емитување на програма што Европската Унија ѝ ја изрече на руската медиумска куќа РТ во март годинава со образложение дека „систематски шири дезинформации за руската инвазија врз У
Read more

Најголемиот германски произведувач на кондоми банкротира поради Русите

Еден од најголемите произведувачи на кондоми, CPR отиде во стечај откако ескалираа проблемите со наплата на нивните производи во Русија.
Read more

Норвешка ја блокира Русија на Арктикот

Осло се повикува на санкциите наметнати од ЕУ и поради тоа не дозволува транспорт на залихи во рударско гратче на островите Свалбард.
Read more

Најмоќните земји во светот ќе забранат увоз на злато од Русија

Американскиот претседател Џо Бајден и неговите колеги од Г7 земјите ќе се договорат за забрана на увоз на ново злато од Русија додека ги прошируваат санкциите за Москва поради војната во Украина, пренесе Reuters.
Read more

ФИФА им дозволи на странците да ги суспендираат договорите со руските клубови до 2023 година

Read more

Обединетото Кралство со нови санкции против Русија

Обединетото Кралство соопшти за нови санкции против Русија, јави BBC.
Read more

BBC: Договорот за санкции против руската нафта е победа за Орбан

Европската Унија ќе воведе ембарго на нафта против Русија, но со значителни ограничувања поради отпорот на Унгарија.
Read more

Пристигна првата реакција на Русија по одлуката на ЕУ за забрана на руска нафта

Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел објави дека е постигнат договор за забрана на увоз на руска нафта.
Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Откако групацијата Renault реши да ја напушти Русија по настаните во Источна Европа и руската инвазија на Украина, градоначалникот на Москва најави дека фабриката на Renault во руската престолнина ќе добие поинаква намена.
Read more

ЕУ планира да ја санкционира љубовницата на Путин

Европската Унија планира со шестиот пакет санкции да ја опфати и Алина Кабаева, за која се наведува дека е љубовница на рускиот претседател Владимир Путин.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more