Сашо Мијалков

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Read more

Апелација ја одби жалбата на Мијалков за одредениот притвор

Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Сашо Мијалков во предметот „Таргет – Тврдина“ и го потврди решението за притвор како мерка за обезбедување присуство.
Read more

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, ќе се жалиме и за пресудата и за притворот

Адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски смета дека казната за неговиот клиент е драконска. Најави дека ќе се жалат кога ќе ја добијат пресудата, како и на решението за затворски притвор.
Read more

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Немаме информација дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози или претставници на ДСЗИ согласно неговата изјава, рече министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање за тврдењето на поранешниот директор на УБК дека не избег
Read more
play_arrow

Спасовски: Одговорно тврдам дека никој не преговарал со Мијалков, пресудата в петок ќе ги расчисти сите можни дилеми за тоа

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време бил во Скопје.
Read more

Рускоска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

„Искрено се радувам што обвинетиот Сашо Мијалков реши сам да се пријави“, изјави вечерва обвинителката Вилма Рускоска, појаснувајќи дека Мијалков преку посредници побарал да се пријави токму во Обвинителството за гонење организиран кримина
Read more

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција, се пријави во Јавното обвинителство за организиран криминал и со тоа е обезбеден неговиот притвор, рече премиерот Зоран Заев вечерва пред Владата.
Read more

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажираноста на МВР даде плод

„Целосната ангажираност и опсежност во потражните дејствија на МВР и другите институции и преземање на низа активности даде резултати.
Read more

Мијалков тврди дека не избегал туку бил во изолација

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој од неделата беше недостапен за органите на прогонот, попладнево се појави пред Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, за, како што изјави, да го подигне решението за куќен притв
Read more

Заев: Мијалков се пријави во Обвинителството за организиран криминал

Премиерот Зоран Заев објави дека Сашо Мијалков се пријавил во Обвинителството за организиран криминал и обезбеден е неговиот домашен притвор.
Read more

Според сите проценки Мијалков е во државата, истакна Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека според сите досегашни проценки и анализи екс директорот на УБК, Сашо Мијалков сè уште е во државата.
Read more
play_arrow

Спасовски ги отфрли шпекулациите за договори за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најкатегорично ги отфрли шпекулациите за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков.
Read more
реклама

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more