сателит

filter

1 март 1966, прв пат човечко летало слетало на друга планета

Советскиот вештачки сателит Венера-3 на денешен ден станал првото летало лансирано од човештвото кое слетало на друга планета.
Read more

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Мистериозен руски сателит се распадна на почетокот на јануари, по што се создаде „облак“ од вселенски отпад кој може да орбитира околу Земјата стотици години.
Read more
play_arrow

Кинезите извлекоа нефункционален сателит од орбитата, Американците загрижени

Кинескиот Shijian-21 (SJ-21) сателит за ублажување на вселенски отпад успеа да фати нефункционален сателит и да го извлече од неговата орбит, ноа и да го пренасочи во орбита за вселенски отпад.
Read more

Австралија ќе лансира сателит за откривање пожари

Како што се покажа во последно време, пожарите во зафрлените делови на Австралија може да горат со часови и да се шират со голема брзина пред некој да ги забележи, а додека да пристигнат пожарникарите, се прави ог
Read more
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more