сексуално вознемирување

Сексуалното вознемирување на јавен простор сѐ уште без правен лек

Скопје, 19 декември 2021 (МИА) – Светот постојано се менува, но сепак некои штетни општествени појави сѐ уште се непроменети, една од нив е токму сексуалното вознемирување на јавен простор.
Read more

Триесет случаи на мобинг минатата година, два за сексуално вознемирување

Триесет случаи на мобинг од кои 20 во приватниот и 10 во јавниот сектор регистрирал Сојузот на синдикати на Македонија минатата година.
Read more

Маричиќ се сретна со жртва од „Јавна соба“, вети член во кој се вметнува терминот „Демнење“

Скопје, 30 јануари 2021 (МИА) – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретнал и разговарал со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“.
Read more

Сексуалното насилство не се случува во вакуум – жените жртви симбол на опторот

Скопје, 31 јануари 2021 (МИА) – Сексуалното насилство не се случува во вакуум. Тоа е под влијание на општествениот систем што го вклучува и работното место.
Read more

Поранешна манекенка го обвини Доналд Трамп за сексуално вознемирување

Поранешната манекенка Ејми Дорис тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сексуално ја малтретирал во 1997 година, пренесе Guardian.
Read more
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more