Северен поток

Истрагата покажа: Уништени се 250 метри од гасоводот Северен поток 1

Еден крак од гасоводот „Северен поток 1“  е уништен во должина од околу 250 метри при експлозија кон крајот на септември, соопшти денес операторот.
Read more

Русија обвини: Британската морнарица го разнесе Северен поток

Read more

Данска: Експлозиите на гасоводите Северен поток 1 и 2 биле добро испланирани

Данските власти денеска потврдија дека гасоводите Северен поток 1 и 2 во Балтичкото Море на крајот на септември претрпеле голема штета и дека тоа било предизвикано од силни експлозии.
Read more

Шведска: Од Северен поток веќе не истекува гас

Шведската крајбрежна стража потврди, по извршената инспекција, дека веќе не се гледа дека истекува гас од гасоводот Северен поток.
Read more

Со шведската истрага се зголемија сомнежите за саботажа на Северен поток

Се зголемија сомнежите за саботажа на оштетените гасоводи Северен тек 1 и 2 во Балтичко Море, по истрагата на посоченото место во шведската ексклузивна економска зона, пренесоа дел од светските медиуми, повикувајќи се на државната полиција
Read more

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Шведска испрати нуркачки брод на местото на минатонеделната експлозија на гасоводите Северен поток 1 и 2 во Балтичко Море за да го истражи инцидентот што го оневозможи транспортот на руски гас преку таа рута.
Read more

Газпром: Прекинато истекувањето гас од Северен поток

Руската компанија Газпром денеска соопшти дека притисокот во гасоводите Северен поток е стабилизиран и оти престанало истекувањето гас од оштетените места на гасоводите.
Read more

Се подава топката за саботажата на Северен поток

Европски безбедносни претставници во понеделникот и вторникот виделе бродови на руската морнарица во близина на истекување на гас од гасоводот Северен поток, што најверојатно предизвикало подводни експлозии, изјавија за CNN двајца западни
Read more

Шведска тврди дека нашла четврто оштетување во гасоводот Северен поток

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен поток.
Read more

Русија ја затвора главната цевка на Северен поток 1 додека траат санкциите

Протокот на гас од Северен поток 1 ќе биде значително намален откако Кремљ одлучи да ја исклучи главната цевка сѐ додека во сила се санкциите од Западот.
Read more

Почна испораката на гас преку гасоводот Северен поток 1

Испораките на гас продолжија денеска преку германско-рускиот гасовод Северен поток 1, потврди портпаролот на компанијата за германската новинска агенција ДПА.
Read more
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more