Шпанија

filter

28 март 1939, завршила Шпанската граѓанска војна

Републиканските бранители на Мадрид на денешен ден развеале бело знаме над главниот град ставајќи крај на тригодишната крвава граѓанска војна.
Read more
play_arrow

Повеќе од 100 праисториски цртежи пронајдени во пештера во Шпанија

Тим научници откри праисториски цртежи во пештерата Кова де ла Вила во Каталонија и ги опишаа делата како „исклучителни, и по нивната уникатност и по нивната одлична состојба на зачувување“.
Read more

Шпанија со закон го зголемува бројот на жени во политиката и водењето бизнис

Шпанската левичарска Влада во пресрет на Меѓународниот ден на жената, денеска го претстави нацрт-законот кој има за цел да го зголеми уделот на жените во политиката и управувањето со бизнисот и да ја унапареди родовата еднаквост во една од
Read more
filter

Кои земји најлесно даваат државјанство на странци?

Како што се менува светот, се менуваат и опциите за добивање на второ државјанство.
Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Во Шпанија се гради, според многумина - спектакуларна архитектонска креација, луксузна вила која би требало да биде завршена до 2024 година.
Read more

Во Шпанија уапсен еден од десетте најбарани бегалци на ФБИ

Шпанската полиција соопшти денеска дека во Мадрид уапсила Новозеланѓанец осуден на доживотен затвор во САД за сексуални злосторства и педофилија, и посочи дека тој е меѓу десетте најбарани бегалци на американското Федерално истражно биро (
Read more

Шпанското село Салто де Кастро се продава за 260.000 евра

Селото Салто де Кастро, кое се наоѓа на северозападот на Шпанија, се нуди на продажба по цена од 260 илјади евра.
Read more

Плати или штрајк! Илјадници излегоа на улиците на Мадрид, не можат сами против кризата

Илјадници луѓе излегоа денеска на улиците на Мадрид барајќи повисоки плати поради зголемената инфлација и цените на енергијата.
Read more
play_arrow

Кои држави имаат химна без текст и зошто?

За секоја држава химната е поеднакво важна како и знамето. Иако химните не ги среќаваме често и голем дел од луѓето не ги препознаваат туѓите химни, тие се одраз на национална гордост и идентитет.
Read more

Три години затвор доби џихадистот кој планираше напад со дрон на Ел Класико

Шпански државјанин доби 3 години затвор поради планирање бомбашки напад за време на Ел Класико помеѓу Барселона и Реал Мадрид. Ова денеска го објави шпанскиот Национален суд на правдата.
Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

По откривањето на Америка, патувањата со брод станале сè почести, а со цел да се врати дел од товарот што исчезнал во бродоломи кралевите ги поттикнале пронаоѓачите да дадат решенија што ќе им овозможат на нуркачите да останат под вода што
Read more

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Министерството за финансии на Шпанија разгледува предлози за зголемување на платите за 3,5% на јавните службеници, како и за намалување на работната недела на 35 часа, јавија шпанските медиуми.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more