Шпанија

За кого во Калчото навиваат Шпанците?

Ако ги тргнеме на страна шпанските клубови, а ги земеме предвид само италијанските, тогаш поделени по aвтономни заедници Шпанците генерално навиваат за некој од трите гиганти.
Read more
play_arrow

Авион во Шпанија леташе низ бура, луѓето во паника врескаа

Авион кој летал од Аликанте во Јужна Шпанија кон островот Мајорка налетал на силна бура која предизвикала непријатни турбуленции.
Read more

Шпанската влада бара каталонскиот, баскискиот и галицискиот да бидат официјални јазици на ЕУ

Социјалистичката влада на Шпанија денеска испрати барање до Брисел да ги вклучи каталонскиот, баскискиот и галицискиот јазик во официјалните јазици на Европската Унија, што е отстапка за сепаратистичките регионал
Read more

Во трка со бикови во Памплона повредени 35 луѓе

Шест лица беа повредени за време на последното трчање на биковите на Денот на Свети Фермин во Памплона, Северна Шпанија, со што вкупниот број на повреди се искачи на 35 на годинешниот фестивал, кој привлекува туристи од целиот свет.
Read more

Шпанија зафатена од топлотен бран, во Мадрид измерени 45 степени

Шпанија е зафатена од првиот летен топлотен бран со екстремно високи температури кои надминаа 40 степени Целзиусови.
Read more

Шпанија доаѓа на чело на ЕУ, претставени четирите приоритети

Реиндустријализација, зелена транзиција, зајакнување на социјалната правда и единството во ЕУ се четирите приоритети на програмата на ротирачкото претседателство на Шпанија, кое од 1 јули го презема кормилото од
Read more
play_arrow

Драматична сцена од Шпанија: Зграда се урна само неколку моменти по евакуацијата на станарите

Видео го прикажува страшниот момент кога петкатница во Шпанија се урна речиси по една секунда откако нејзините жители беа евакуирани.
Read more
filter

28 март 1939, завршила Шпанската граѓанска војна

Републиканските бранители на Мадрид на денешен ден развеале бело знаме над главниот град ставајќи крај на тригодишната крвава граѓанска војна.
Read more
play_arrow

Повеќе од 100 праисториски цртежи пронајдени во пештера во Шпанија

Тим научници откри праисториски цртежи во пештерата Кова де ла Вила во Каталонија и ги опишаа делата како „исклучителни, и по нивната уникатност и по нивната одлична состојба на зачувување“.
Read more

Шпанија со закон го зголемува бројот на жени во политиката и водењето бизнис

Шпанската левичарска Влада во пресрет на Меѓународниот ден на жената, денеска го претстави нацрт-законот кој има за цел да го зголеми уделот на жените во политиката и управувањето со бизнисот и да ја унапареди родовата еднаквост во една од
Read more
filter

Кои земји најлесно даваат државјанство на странци?

Како што се менува светот, се менуваат и опциите за добивање на второ државјанство.
Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Во Шпанија се гради, според многумина - спектакуларна архитектонска креација, луксузна вила која би требало да биде завршена до 2024 година.
Read more
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more