шпионажа

play_arrow

Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Веста дека Пентагон следи сомнителен балон, кој Кинезите наводно го користат за шпионирање, отвори голем број прашања, вклучувајќи што точно би можело да прави и зошто кинеските шпиони користат токму балон.
Read more

Зошто апсењата на руски шпиони повеќе не се тајна?

Земјите од Скандинавија, сегашната централна точка на европската безбедност, сè повеќе ја зацврстуваат контролата врз граѓаните вклучени во шпионажа за Русија.
Read more

За да го посрамоти Путин, Украина објави имиња на „руски шпиони“ кои делуваат низ Европа

Украина соопшти дека разоткрила 620 наводни „руски шпиони“, меѓу нив и еден кој го користи Skype прекарот JamesBond007, пишува британски Telegraph.
Read more

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Шпионски софтвер на израелската компанија NSO Group бил користен од наводно непознато лице за хакирање на телефоните на најмалку девет вработени во американскиот Стејт департмент, јавија израелските медиуми.
Read more

Холандија откри двајца руски шпиони, загрозени односите со Москва

Холандската разузнавачка агенција денеска соопшти дека открила двајца руски шпиони кои го шпионирале холандскиот сектор за наука и технологија, потег што веројатно дополнително ќе ги влоши веќе напнатите односи ме
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more