штрајк

Застанува речиси цела Германија поради масовниот штрајк на синдикатите

Во Германија денеска ќе се одржи најмасовниот штрајк во последните три децении, а лидерот на германскиот синдикат за услужни дејности „Верди“, Франк Вернеке, изјави дека штрајкот е прашање на опстанок на илјадници луѓе кои се борат за пови
Read more

ССМ повикува и поведува на штрајк во јавниот сектор на 22 јуни

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повикува и поведува на штрајк со цел заштита на економските и социјалните права на своите членови и на вработените во јавен сектор од работниот однос.
Read more

Шаќири: Штрајкот треба да е последниот чекор, ќе го продолжиме дијалогот со СОНК

Го почитувам синдикалното право на штрајк, но тој треба да биде последен чекор.
Read more

Битиќи: СОНК не им даде доволно шанса на преговорите

Генералниот штрајк очигледно е почнат, за жал сметам дека не се даде доволно шанса  на преговорите од страна на СОНК.
Read more

Неделков: Штрајкот почна како што беше планирано

Штрајкот во училиштата и градинките е почнат, од тоа што досега ми е пратено како порака од најголемиот дел колеги, така е како што планиравме, изјави Јаким Неделков.
Read more

МТСП: И за време на штрајкот градинките ќе работат, а децата ќе бидат згрижени

Министерството за труд и социјална политика информира дека сите предучилишни установи во деновите на најавениот штрајк, ќе ја обавуваат својата дејност згрижување и воспитание на децата како и до сега.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more