Шведска

Првата шведска премиерка поднесе оставка само неколку часа по именувањето

Новоизбраната прва шведска премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка само неколку часа по именувањето, кога нејзиниот коалиционен партнер од Зелените ја напушти Владата.
Read more
filter

Пендаровски во Шведска како Швеѓанец: Патува со јавен превоз

Шведските политичари и функционери често до своите работни места патуваат користејќи јавен превоз. Нашиот претседател Стево Пендаровски мораше лично да го искуси тоа.
Read more

Шведска ја прекина вакцинацијата со Moderna за помлади од 30 години

Шведска нема да ја користи вакцината на Moderna против COVID-19 за луѓе родени во 1991 година и порано, по извештаите за можни ретки несакани ефекти како што е миокардитис, објави денеска Институтот за јавно здравје.
Read more
play_arrow

Први снимки од силната експлозија во станбена зграда во Шведска

Четири лица се тешко повредени во силна експлозија во шведскиот град Гетеборг, а полицијата истражува дали на местото на настанот имало експлозивна направа, пренесе Reuters.
Read more

Шведскиот парламент повторно го одбра Левен за премиер

Шведскиот парламент денеска повторно го одбра социјалдемократот Стефан Левен за премиер со што му даде доверба да формира влада.
Read more

Премиерот на Шведска поднесе оставка

Премиерот на Шведска, Стефан Левен, соопшти дека поднесе оставка на оваа позиција што подразбира дека сега во земјата ќе се водат преговори за формирање нова влада со цел да се избегнат вонредни збори.
Read more
play_arrow

Детална анализа на една година во пандемија - дали Шведска беше во право?

Една година живееме во пандемија, но не се однесуваме сите ни приближно исто.
Read more

Осуммина нападнати со нож во Шведска, напаѓачот ликвидиран

Read more

Контроверзната Шведска претера: Секој ден стигнуваат смртни закани

Некои од вработените во шведската Агенција за јавно здравје, кои се одлучија за контроверзниот „шведски модел“ на борба против COVID-19, добија закани по живот.
Read more

Странците ќе можат да влезат во Шведска само со негативен ПЦР тест

Странските посетители кои патуваат во Шведска ќе мора да покажат негативен тест за COVID-19 не постар од 48 часа, соопшти денеска шведската Влада.
Read more
play_arrow

Шведска е првиот финалист на ракометниот Мундијал

Преполовени допатуваа во Египет, а еве сега ќе играат и финале откако Швеѓаните ја средија и Франција во првото полуфинале денеска.
Read more

Неутралните Швеѓани се порасположени за членство во НАТО

Во Шведска расте поддршката за влез на земјата во НАТО, а бројот на поддржувачи речиси се изедначи со оние што го поддржуваат зачувувањето на традиционалната воена неутралност, покажа најновото декемвриско истражување на јавното мислење.
Read more
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more