Скопски поетски фестивал

Марко Погачар: Секоја добра поезија е социјално ангажирана

Во рамките на четвртото издание на Скопски поетски фестивал што се одржа од 29 мај до 1 јуни на неколку локации: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа Миладиновц
Read more

Под мотото „Борба. Не војна!“ синоќа беше отворен 4. Скопски поетски фестивал

Синоќа во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ‒ Скопје, со мотото „Борба. Не војна!“, беше отворен 4. Скопски поетски фестивал.
Read more

Избрани 15-те млади поети кои ќе читаат на „Отскочна даска“ 2024

Петнаесет млади поети на возраст од 16 до 25 години се избрани да читаат на „Отскочна даска #3“, преднастан на четвртиот „Скопскиот поетски фестивал“.
Read more

Богата програма за четвртото издание на Скопски поетски фестивал

Четвртото издание на Скопскиот поетски фестивал ќе се одржи периодот 29 мај до 1 јуни на неколку локации во Скопје, и тоа: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа
Read more

Повик за учество на млади поети на „Отскочна даска #3“ во рамките на 4. Скопски поетски фестивал

Read more

Заврши третиот Скопски поетски фестивал

Со соло концертот на гитара на Александар Бошков и гостинот Ади Имери синоќа заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал.
Read more

Скопски поетски фестивал продолжува со интернационално поетско читање

Со поетското читање под наслов „Воздух. Ветер. Дишење.“ синоќа пред многубројна публика во киното „Фросина“ во МКЦ, официјално беше отворен третиот Скопски поетски фестивал. 
Read more

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Синоќа пред стотина посетители во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје се одржа „Отскочна даска #2“, преднастан на Скопскиот поетски фестивал, наменет за млади поети и поетеси на возраст од 16 до 25 години, со што
Read more

Што ќе понуди третиот Скопски поетски фестивал во богатата програма?

Третото издание на Скопскиот поетски фестивал ќе се одржи периодот  24 до 28 септември на неколку локации во Скопје, и тоа: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа
Read more

Втора „Отскочна даска“ – ќе читаат 15 млади поети

Петнаесет млади поети на возраст од 16 до 25 години се избрани да читаат на „Отскочна даска #2“, преднастан на „Скопскиот поетски фестивал“.
Read more

Со филмови за Скопје завршува второто издание на Скопски поетски фестивал

Со настанот „Стиховно мапирање на Скопје“ ‒ видеопроекција на 12 поетски филмови, што ќе бидат прикажани вечер во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 21 часот, официјално ќе заврши второто издание на Скопскио
Read more

Објавена програмата за второто издание на Скопски поетски фестивал

Од 29 август до 1 септември годинава во Младинскиот културен центар ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи второто издание на Скопски поетски фестивал.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more