скрининг

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за COVID-19.
Read more

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Вухан, 3 јуни 2020 (МИА) –  Кинескиот град Вухан го заврши масовното тестирање на сите речиси 11 милиони жители за евентуално присуство на коронавирусот во нивните тела.
Read more

Само 1% од Данците имаат антитела на коронавирусот

Околу 1% од Данците биле во контакт со коронавирусот што значи дека постои можност од втор бран на епидемијата, објави данското Министерство за здравство.
Read more

Негативни сите 184 тестови од скринингот во градинките

Скопје, 17 мај 2020 (МИА) – Во изминатото деноноќие направени се 184 тестирања во рамките на скринингот во градинките и сите се негативни, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Околу 5 проценти од Чесите стекнале имунитет на коронавирусот

Само 4 до 5 проценти од Чесите стекнале имунитет на новиот коронавирус, соопшти чешкото Министерство за здравство.
Read more

Од 2.300 тестирани, само кај 35 дебрани детектирани антитела

Во рамки на скринингот што заврши во Дебар, направени се околу 2.300 тестови, само кај 35 лица беа детектирани антитела, еден дел кои беа заболени, друг дел по случаен избор, соопшти министерот Венко Филипче.
Read more