Словачка

Словачка се извини за неколкудецениската присилна стерилизација на Ромките

Владата на Словачка официјално се извини за неколкудецениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата.
Read more

Словачка: Задолжителен карантин при влез за невакцинирани против COVID-19

Задолжителна двонеделна самоизолација е воведена денеска за оние кои влегуваат во Словачка и кои не се вакцинирани против коронавирусот.
Read more

Словачка е втората членка на ЕУ која ја одобри вакцината Спутник V

Словачка е втората земја-членка на Европската Унија што ја одобри вакцината Спутник V од руско производство, која сѐ уште не е одобрена од регулаторот за лекови во Унијата - ЕМА.
Read more

Словачка ги засили граничните мерки, короната не стивнува

Словачка денеска ги засили контролите на своите граници поради опасноста од ширење на новите соеви на коронавирус во Европа, додека земјата се бори со една од највисоките стапки на смртност од COVID-19 во светот.
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more