случај Монструм

Три доживотни, 15 и 9 години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

Судот ги прогласи за виновни и им одреди доживотни казни затвор на обвинетите Халил Демири, Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ, единствена казна затвор од 15 години за обвинетиот Фејзи и единствена казна затвор од 9 години на обвинетиот Ха
Read more

Денеска пресуда за „Монструм“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година.
Read more

За инцидентите на протестот за „Монструм“ повикани на разговoр 14 лица

Покрај прекршочни ќе има и кривични пријави за сите оние кои извршиле оштетување на имотот на државата, на возилата на Министерството за внатрешни работи и кои учествувале во насилствата за време на протестот за случајот „Монструм“.
Read more

Стојанче Ангелов: Скандирањето „УЧК” ја разгорува меѓуетничката омраза

Скопје, 30 јануари 2021 (МИА) – Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов денеска на својот Facebook профил силно го осуди скандирањето „УЧК” на
Read more

Груби: Не коментираме судски одлуки, за „Монструм“ баравме целосно повторување на судскиот процес

Скопје, 22 јануари 2021 (МИА) – Првиот вицепремер во Владата и висок функционер во ДУИ Артан Груби денеска не сакаше да ги коментира последните случувања во врска со случајот „Монструм“ и убиството на Смилковското
Read more

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

По пет часа на завршниот збор за случајот „Монструм”, обвинителката Фатиме Фетаи, побара максимални казни за обвинетите Халил Демири и браќата Африм и Агим Исмаиловиќ, обвинети за кривичното дело „тероризам”, односно директно извршување на
Read more

Фетаи во завршен збор за „Монструм“: Обидот на одбраната за поврзување на случајот со структури на МВР е целосно неточен

Обидот на одбраната за поврзување на возилото Opel Omega и целата операција со структури на МВР, е целосно неточна теза и од правно-фактички и од правно логички-аспект, изјави денеска обвинителката Фатиме Фетаи во завршни зборови за случај
Read more

Припадник на Секторот од крим техника при МВР, сведочеше во случајот „Монструм“

Припадник на МВР, од Секторот за крим техника, денеска сведочеше за неговите постапки за 12 април 2012 година во Смилковско Езеро, местото каде се изврши петкратното убиство.
Read more

Основен кривичен суд: Недолично и недозволено однесување на дел од бранителите во „Монструм“

Судот се соочи со недолично и недозволено однесување на дел од бранителите во постапката за предметот со КОК бр.
Read more

Одложено рочиштето за „Монструм“, еден од поротниците има COVID-19

Закажаното рочиште за предметот „Монструм“ е одложено затоа што еден од судиите поротници е заболен од COVID-19, информира Кривичниот суд Скопје.
Read more

Полицијата го приведе Агим Исмаиловиќ, ќе биде спроведен во Затвор Скопје

Полицијата го приведе Агим Исмаиловиќ, еден од обвинетите во случајот „Монструм“, откако денеска судот на барање на обвинителството му одреди мерка притвор.
Read more

Притвор за Фејзи Азири и Агим Исмаиловиќ обвинети во случајот „Монструм”

Со одлука на Кривичен совет при Кривичен суд Скопје, од денеска лицата Фејзи Азири и Агим Исмаиловиќ, обвинети во случајот „Монструм” ќе бидат во притвор.
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more