собни растенија

Четири идеални растенија за во бањата

Трендот од осумдесетите конечно се врати!
Read more

Растенија за кои се верува дека носат расправии и проблеми во домот

Човекот отсекогаш бил опкружен со растенија, па не е чудно што многумина сакаат да создадат зелена оаза во својот дом.
Read more
play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Внесувајќи растенија во домот, го оживуваме и разубавуваме просторот, но тоа не е единствената причина зошто треба да ги одгледуваме.
Read more

Неколку причини зошто во домот да чувате среќен бамбус

Се верува дека оваа билка привлекува среќа, пари, добра судбина и просперитет во домот, а пак доколку ја поставите на вистинското место во домот - според фенг шуи - ќе биде вистински магнет за позитивна енергија.
Read more

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Read more

Собни растенија што може да бидат многу опасни за домашните миленици

За некои домашни миленици, особено мачки и кучиња, одредени собни растенија можат да предизвикаат здравствени проблеми.
Read more
filter

Докажано од НАСА: Растенија кои природно ја разладуваат просторијата

Неподносливо е топло, па трчаме дома за да создадеме пријатна атмосфера во нашиот сопствен простор. Ако немаме клима, проблемот се усложнува, затоа некои собни растенија ни се зелен спас.
Read more
play_arrow

Кои собни растенија уживаат на силна сончева светлина?

Растенијата позитивно влијаат на физичкото и менталното здравје на луѓето, нè приземјуваат и нè учат на природните животни циклуси.
Read more

Каде да се чува бамбус во домот?

Поради неговата убавина и едноставниот начин на одгледување, како и поради големата симболика што ја носи, бамбусот е доста популарно собно растение.
Read more
filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Времето се менува, а тоа значи дека треба да се смени и режимот на нега за вашите собни растенија. Следете ги овие илустрирани совети за нега на собните растенија за да уживате во нив и во есенскиот и зимскиот период.
Read more

Вратете го сјајот на собните растенија со едноставен трик со мајонез

Сакате да имате убави и здрави растенија во вашиот дом, а се чини дека вашите растенија не изгледаат одлично. Пробајте го овој трик со мајонез.
Read more

Собните растенија одлично влијаат на менталното здравје

Растенијата не се користат само за украсување на домот, туку можат да го ослободат стресот и да ви помогнат да се опуштите. Со грижата за растенијата се грижите и за сопственото ментално здравје.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more