социјални медиуми

Драстично е зголемен бројот на деца зависници од видеоигри и социјални мрежи

Дури 680.000 деца и млади во Германија се зависници од игри и социјални мрежи.
Read more

Кои платформи ги прифатија „бегалците“ од Twitter?

Илон Маск ги набрка твитерџиите, се селат на алтернативни платформи.
Read more

Twitter изгуби повеќе од милион корисници откако дојде Маск

Откако на 27 октомври започна ерата на владеењето на Илон Маск во Twitter, што беше потврдено со неговиот твит „Птицата е ослободена“, многу корисници на социјалната мрежа се заканија дека ќе ја напуштат.
Read more

Интернет измамите се сè почести: Што не треба да правите онлајн?

Поради дезинформации, измамници, хакери и онлајн злоупотреба, сè повеќе луѓе ги затвораат своите профили на социјалните медиуми.
Read more

Не, не го губите паметот: Социјалните мрежи нè прават „исклучени“

Read more

Рестриктивни диети – уште еден негативен аспект на социјалните медиуми

Ева Санкар имаше само 18 години кога на нејзиниот TikTok почнаа да се појавуваат информации за начини на слабеење.
Read more

Илон Маск размислува да отвори нова социјална мрежа

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, размислува за изградба на нова платформа за социјални медиуми.
Read more

Зошто ми е доста од Фејсбук експерти или - Кога треба да заќутиме?

Во денешното општество, нешто постојано се случува, ние сме во постојано движење, така што тишината е ретка, а за многумина е дури и непријатна.
Read more

Дали Џорџ Орвел ќе лајкуваше, твиташе и срцкаше?

Во познатиот роман „1984“, Џорџ Орвел покажа како технологијата, на еден злокобен начин, би можела да се користи во иднината. Што би рекол денес?
Read more
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more