Сонце

Дали во Сонцето се крие црна дупка ?

Колку и да звучи чудно, малите црни дупки формирани за време на Големата експлозија, таканаречени примордијални црни дупки, би можеле да се кријат во ѕвездите, па дури и во нашето Сонце.
Read more

НАСА објави фотографии од сончевиот одблесок што предизвика радио пречки на Земјата

НАСА објави фотографии од, како што вели, најмоќниот сончев блесок во последните шест години. Станува збор за огнен блесок на површината на Сонцето кој предизвика краток прекин на радио-комуникациите на Земјата.
Read more
play_arrow

Сонда на НАСА помина низ соларна ерупција: Не изгоре, сними сè

Не би можеле да живееме без Сонцето, но тоа е и исклучително опасна сила.
Read more
filter

Индиското вселенско летало Aditya-L1 испрати фотографии од патувањето кон Сонцето

Индиската вселенска агенција (ИСРО) ги објави првите фотографии испратени од леталото Aditya-L1 од неговото патување кон Сонцето.
Read more
play_arrow

Науката има нов заклучок: Активното и бурно Сонце можеби го стартувало животот на Земјата

Првите градбени елементи на животот на Земјата можеби настанале благодарение на ерупциите од нашето Сонце, открива нова студија.
Read more

Огромна експлозија регистрирана на Сонцето: Што се случува?

На југоисточниот раб на Сонцето вчера е забележана огромна еруптивна проминенција.
Read more

На Сонцето се појави огромна шуплина: Дали моќен соларен ветер се движи кон Земјата?

На површината на Сонцето се појави уште една огромна „дупка“ која до петок би можела да лансира силни и брзи соларни ветрови кон Земјата.
Read more

Откриени најтоплите ѕвезди во нашата галаксија - 100 пати пожешки од Сонцето

Астрономи тврдат дека новооткриените ѕвезди се дваесет пати потопли од нашето Сонце, поради што се рангирани меѓу најжешките небесни тела во нашата галаксија. Но, тоа не е сѐ.
Read more
play_arrow

НАСА објави видео - 133 дена на жешкото Сонце

Преку собирање слики од Сонцето, научниците решија да ги одберат најинтересните моменти од неговиот живот и да направат едночасовно видео.
Read more

НАСА сподели зачудувачка фотка од „насмеано“ Сонце

Короналните дупки во горниот слој на сончевата атмосфера формираа навистина интересен облик.
Read more

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Нешто чудно се случува со Сонцето. Досега, речиси секој ден во 2022 година, исфрлаше блесоци и коронални исфрлања маса, од кои некои беа најмоќните ерупции што може да се случат на нашата ѕвезда.
Read more
play_arrow

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Европската вселенска агенција ги објави податоците снимени од Solar Orbiter за време на својата мисија, кога се приближи до Сонцето како ниедно друго вселенско летало досега.
Read more
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more