Сонце

Чудни брзи бранови на Сонцето ги збунуваат научниците

Научници открија нов тип на високофреквентен бран на површината на Сонцето кој се движи трипати побрзо отколку што експертите мислеа дека е можно.
Read more
play_arrow

Историски момент: Сондата на НАСА го допре Сонцето

Соларната сонда Parker на НАСА стана првото летало кое влезе во соларната атмосфера, објави американската вселенска агенција.
Read more

Изложувањето на сонце ги зајакнува романтиката и страста во врската

Според израелските истражувачи од Универзитетот во Тел Авив, изложеноста на ултравиолетово зрачење од сончева светлина може да ја зајакне вашата романтична врска со партнерот и да ја зголеми страста.
Read more

Какви затемнувања на Сонцето постојат?

Постојат три различни видови на затемнување на Сонцето кои се случуваат на небото.
Read more
play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Навикнати сме на нашето Сонце, ѕвездата која ѝ дава живот на нашата планета Земја. Но, како би живееле доколку би го имале некое од другите сонца во вселената?
Read more

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Четиринаесет години откако добија зелено светло за проектот, група научници со седиште во Франција вчера почнаа да работат на уред што треба да покаже дали нуклеарната фузија, која е извор на енергија на Сонцето, може да биде безбеден и од
Read more
play_arrow

Сонцето видено од најмалата оддалеченост досега

Европската вселенска агенција објави нови фотографии од Сонцето, направени на оддалеченост од 77 милиони километри. На нив се гледа површината на Сонцето и мали пламени кои научниците ги нарекоа „логорски огнови, пренесе BBC.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more