сообраќајна култура

play_arrow

Кружен ток не е за секој

Жителите на хрватскиот град Копривница добија нов кружен ток, но очигледно на некои требаше да им се подели и упатство за користење.
Read more
filter

10 декември 1868, во Лондон проработел првиот семафор

Ден претходно семафорите биле монтирани на улицата пред Вестминстерската палата и почнале со работа утрото на 10 декември.
Read more

Велосипедист 0 – сообраќајна некултура 21

Велат дека сообраќајната култура е показател за општата култура на еден град.
Read more

Тест на кој многумина би паднале: Кој трепкач се дава при влегување во кружен тек?

Како се вози во кружен тек? Кој има првенство на минување во кружен тек? Што ако влезниот пат има една лента, кружниот тек има три ленти, а излезниот пат има две ленти?
Read more

Од која земја доаѓаат најдобрите возачи, а од која најлошите?

Оваа листа е субјективна бидејќи вештината на возење е тешко да се измери, но сепак има трендови, сообраќајна свест, опасности во сообраќајот...
Read more
filter

Македонска сообраќајна некултура

Read more

Санкционирани 199 пешаци кои не ги почитувале сообраќајните правила

Министерството за внатрешни работи, во рамките на засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија во текот на вчерашниот ден, во периодот од 10 до 15 часот, санкционираше 199 пешаци.
Read more

Изречени 204 сообраќајни прекршоци во Скопје, 65 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашните засилени акциски контроли, на територија на град Скопје изрече 204 мерки, меѓу кои за брзо возење 65 санкции и 42 мерки за недавање првенство на минување на пешаци.
Read more

Им плаќаат на граѓаните да одат на работа со велосипед: Дали би функционирало тоа кај нас?

Во многу случаи, урбаните рути на кои секојдневно се превезува по едно лице со автомобил може лесно да се поминат со велосипед, што во градовите со нерамен терен се решава со велосипед со електрична помош.
Read more

216 казни за брзо возење и 79 за непропуштање пешаци

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера спровело зајакната акциска контрола на територијата на државава за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената и за незастанување на печачки премин.
Read more

За 4 часа казнети 44 возачи во Скопје за недавање предност на пешаци

Казнети се 44 возачи за недавање предност на пешаци во акциската контрола што ја спровела полицијата денеска од 8 до 12 часот на територијата на СВР Скопје.
Read more

Одмаздата на велосипедистот: Досега имам пријавено 300 идиоти

Многупати сме биле сведоци на грубо однесување на возачите кои не ги почитуваат другите учесници во сообраќајот.
Read more
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more