совети за готвење

Шест златни правила за здраво готвење

Велат дека сме она што го јадеме, па затоа би било добро да внимавате како ги подготвувате оброците ако сакате енергија, идеална линија и долг живот!
Read more

Тајните на големите мајстори: Како најдобро се варат тестенини?

Варењето тестенини лесно може да тргне наопаку и не е толку тешко да ги преварите, така што наместо вкусни ал денте тестенини да добиеме преварени парчиња.
Read more
play_arrow

Дали го чувате кромидот во фрижидер?

Правилното чување на намирниците е од голема важност за нивниот квалитет и рок на траење.
Read more

Ги кршите шпагетите пред варење? Тоа е еден од „смртните гревови“ според италијанските мајстори

Кој не сака тестенини? Ретки се тие луѓе кои ќе одбијат вкусни потпечени лазањи или карбонара со фусили. Тестенините се убедливо една од првите работи кои учиме да ги готвиме, па да ги научиме правилно основите.
Read more
play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Нутриционистката Садиа од блогот и YouTube канал Pick Up Limes одвреме-навреме предлага рецепти за јадења со кои нема да го оптоварите семејниот буџет, а сепак ќе јадете вкусна и здрава храна.
Read more
play_arrow

Часови по готвење: Ориз на три начини

Една основните работи кои треба да ги знаете во кујната е како да подготвите ориз како прилог за јадења. Готвењето ориз е прилично лесно, само треба да ги совладате основните техники на готвење различни видови ориз.
Read more
play_arrow

Часови по готвење: Пет начини како да користите босилек во јадења

Босилекот е прекрасна зачинска билка што може да ја користите за збогатување на вкусот на јадењата. Може да го користите свеж или сушен. Ова се пет рецепти за вас ако сте почетници во користењето билки и зачини во јадења.
Read more
play_arrow

Како да готвите со кокосово млеко?

Без разлика дали сакате да експериментирате во
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more