совети за готвење

5 најчести грешки кога правите пица дома

Пицата што ја подготвувате дома не е како онаа во ресторан, но тоа не значи дека не можете да ја подобрите и да ја направите повкусна.
Read more
play_arrow

Совети за почетници во кујната: Како да зготвите риба?

Подобрете ја вашата исхрана со тоа што ќе одбирате здрави намирници и ќе го збогатите вашиот репертоар на домашни зготвени јадења.
Read more

Дали печурките треба да се мијат пред готвење?

Секогаш се вели дека овошјето и зеленчукот треба да ги миеме пред да ги конзумираме, но дали има исклучоци?
Read more

Три најчести грешки што ги правиме кога вариме тестенини

Преварените или лепливи тестенини се кулинарска катастрофа што не може да се спаси ни со најубавиот сос. Затоа е добро да знаете неколку трикови што ќе ви помогнат во кујната.
Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Велат дека сме она што го јадеме, па затоа би било добро да внимавате како ги подготвувате оброците ако сакате енергија, идеална линија и долг живот!
Read more

Тајните на големите мајстори: Како најдобро се варат тестенини?

Варењето тестенини лесно може да тргне наопаку и не е толку тешко да ги преварите, така што наместо вкусни ал денте тестенини да добиеме преварени парчиња.
Read more
play_arrow

Дали го чувате кромидот во фрижидер?

Правилното чување на намирниците е од голема важност за нивниот квалитет и рок на траење.
Read more

Ги кршите шпагетите пред варење? Тоа е еден од „смртните гревови“ според италијанските мајстори

Кој не сака тестенини? Ретки се тие луѓе кои ќе одбијат вкусни потпечени лазањи или карбонара со фусили. Тестенините се убедливо една од првите работи кои учиме да ги готвиме, па да ги научиме правилно основите.
Read more
play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Нутриционистката Садиа од блогот и YouTube канал Pick Up Limes одвреме-навреме предлага рецепти за јадења со кои нема да го оптоварите семејниот буџет, а сепак ќе јадете вкусна и здрава храна.
Read more
play_arrow

Часови по готвење: Ориз на три начини

Една основните работи кои треба да ги знаете во кујната е како да подготвите ориз како прилог за јадења. Готвењето ориз е прилично лесно, само треба да ги совладате основните техники на готвење различни видови ориз.
Read more
play_arrow

Часови по готвење: Пет начини како да користите босилек во јадења

Босилекот е прекрасна зачинска билка што може да ја користите за збогатување на вкусот на јадењата. Може да го користите свеж или сушен. Ова се пет рецепти за вас ако сте почетници во користењето билки и зачини во јадења.
Read more
play_arrow

Како да готвите со кокосово млеко?

Без разлика дали сакате да експериментирате во
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more