SpaceX

Сателитскиот интернет Starlink на SpaceX работи на уредите iPhone, Pixel и Galaxy

Мобилниот систем Starlink на SpaceX досега се покажа како „огромен успех, исполнување и надминување на целите на тестот“.
Read more
play_arrow
filter

Во вселената се најдобри пријатели: Нов американско-руски екипаж замина на МВС

Компанијата SpaceX испрати нов американско-руски екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) со помош на својата ракета Falcon 9.
Read more

SpaceX објави детали за Starlink за мобилни

SpaceX откри повеќе детали за своите планови за сателитска услуга за мобилни телефони преку веб-страница посветена на Starlink.
Read more

Вселенското летало на Илон Маск полета кон Меѓународната вселенска станица

Вселенското летало Crew Dragon на компанијата на Илон Маск, SpaceX, денеска полета кон Меѓународната вселенска станица од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, соопшти НАСА.
Read more
play_arrow

SpaceX виновен за мистериозната спирала на небото над Хаваи

На официјалниот YouTube канал на телескопот Subaru, со кој управува Националната астрономска опсерваторија на Јапонија, е споделено видео на кое се гледа мистериозен вител на светлина во форма на спирала што накратко се појавува на ноќното
Read more

Прво полетување на руски космонаут од САД по 20 години

Руски космонаут првпат по 20 години полета во вселената од американското тло - од Кејп Канаверал на Флорида до Меѓународната вселенска станица, заедно со уште тројца астронаути, двајца американски и еден јапонски, без разлика на големите т
Read more

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Основачот на SpaceX, Илон Маск, покани истражувачи и специјалисти за интернет безбедност да ја хакираат неговата сателитска интернет мрежа Starlink и понуди награда од 25.000 долари.
Read more
play_arrow

SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 36 часа

Компанијата SpaceX заврши три вселенски мисии за помалку од два полни дена.
Read more
play_arrow

SpaceX и НАСА го испратија екипажот на мисијата Crew-4 на Меѓународната вселенска станица

Компанијата SpaceX и американската вселенска агенција НАСА успешно ја лансираа ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon, во која беше вклучен и екипажот на мисијата Crew-4.
Read more

Ракетата што ќе се судри со Месечината не е на SpaceX, туку на Кина

Откако астрономот Бил Греј соопшти дека ракета на компанијата SpaceX ќе се судри со Месечината, му пристигна мејл од НАСА со препорака повторно да ги погледне податоците, бидејќи заклучокот е поинаков.
Read more
play_arrow

SpaceX покажа како ќе изгледа лансирањето на Starship

Американската вселенска компанија SpaceX покажа како ќе изгледа лансирањето на ракетата Starship.
Read more

Астрономите се жалат од сателитите на SpaceX

Речиси секоја петта ноќна астрономска фотографија сега содржи сјајни бели линии поради сателитите во ниската орбита.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more