SpaceX

play_arrow

НАСА ја одбра SpaceX за мисија на Европа

Компанијата на Илон Маск, SpaceX, го доби договорот за услуги во износ од 178 милиони долари што НАСА ќе ги вложи во мисија на месечината Европа на Јупитер.
Read more

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Тимот кој стои зад сателитската интернет мрежа Starlink која припаѓа на компанијата SpaceX започна преговори со неколку авиокомпании со цел да се воведе побрз интернет во нивните авиони.
Read more

SpaceX ќе гради ново летало за Месечината

НАСА ја одбра компанијата на Илон Маск за изградба на летало коешто во текот на оваа деценија ќе ги однесе луѓето на Месечината, како дел од програмата Artemis.
Read more
play_arrow

SpaceX го направи првото лансирање во 2021

Компанијата SpaceX успешно ја лансираше ракетата Falcon 9 со што го одбележа првото лансирање во новата година.
Read more
play_arrow

SpaceX лансираше аргентински сателит во орбитата

Компанијата на Елон Маск ѝ излезе во пресрет на Аргентина и во орбитата го испрати нејзиниот сателит.
Read more
play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Капсулата Crew Dragon на SpaceX успешно се спушти на Земјата, во близина на Флорида во Мексиканскиот залив.
Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Неколку дена по историското лансирање и испраќање астронаути на Меѓународната вселенска станица, компанијата SpaceX е веќе подготвена за ново лансирање.
Read more
play_arrow
filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Компанијата на Елон Маск SpaceX го одложи лансирањето на ракетата Falcon 9 која требаше да однесе двајца астронаути на НАСА во вселената, како причина наведувајќи ги неповолните временски услови.
Read more
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more