Србија

Од денеска поскапуваат патарините во Србија

Белград, 25 февруари 2021 (МИА) – Според одлуката на Владата на Србија, од денеска патарините за сите категории возила поскапуваат за 1,8 отсто, што е зголемување во согласност со растот на инфлацијата.
Read more

Денoт на погребот на Балашевиќ ќе биде Ден на жалост во Нови Сад

Градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, изјави дека главниот град на Војводина ќе го прогласи денот на погребот на пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ за Ден на жалост.
Read more

Доставата на вакцини од Србија се одложува за следните денови

Заради потребата од усогласување на техничка документација се одложува за следните денови доставувањето на вакцините од Србија, се наведува во соопштението од владината прес-служба.
Read more
play_arrow

Уапсени 17 лица во голема рација во бункерот под стадионот на Партизан

Во секој момент треба да започне седницата на Националниот совет за безбедност на Србија, со која претседава претседателот Александар Вучиќ.
Read more

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет, порача дека „американските војници не се бореле, а некои од нив и загинале, за да се создаде Голема Србија и Голема Албанија на Балканот.
Read more

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на коронавирус, кој првпат се појави во Обединетото Кралство, „пристигнал во Србија“, за што бил известен министерот за здравство, Златибор Лончар.
Read more

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Sinopharm денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ.
Read more

Лажни полицајци ограбиле странски државјани на автопатот Ниш-Врање

Лажно претставувајќи се дека се полицајци и користејќи полициски трепкачи на автомобил од типот Audi, група непознати лица рано утринава запреле автомобил со германски регистарски ознаки на автопатот Ниш-Врање и од патниците изнудиле 10.00
Read more
play_arrow

Почна вакцинацијата во Србија, првата вакцина ја прими премиерката Брнабиќ

Во Србија денеска почна вакцинацијата против коронавирусот, а првата вакцина ја прими премиерката Ана Брнабиќ.
Read more

Во Србија одобрена вакцината на Pfizer, првите дози од 21 декември

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, изјави денеска дека првите дози на вакцината Pfizer во Србија ќе пристигнат во понеделник или вторник, во првата транша од нешто помалку од 5.000 дози, а ќе ги примат корисниците на домовите
Read more

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи на Србија синоќа по прогласувањето на српскиот амбасадор Владимир Божовиќ во Црна Гора за „персона нон грата“ возврати со реципрочна мерка.
Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Aмбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, е прогласен за „персона нон грата“ и од него е побарано да замине од Црна Гора, соопшти црногорското Министерство за надворешни работи.
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more