Србија Косово

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по победата над Александар Ковачевиќ (3:0) во првото коло на Ролан Гарос, напиша порака за поддршка на српскиот народ на Косовo.
Read more
play_arrow

Вучиќ потпиша наредба: Армијата на Србија е ставена на највисоко ниво на борбена готовност

Српскиот претседател и врховен командант на вооружените сили, Александар Вучиќ, потпиша наредба за подигање на борбената готовност на единиците на српските вооружени сили на највисоко ниво.
Read more

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина во Брисел

Делегацијата од Белград, предводена од директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, отпатува за Брисел, каде денеска ги очекува нова рунда дијалог со Приштина.
Read more

Хил: Приштина мора да ја формира Заедницата на српски општини

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа во Прешево изјави дека чувствува напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека според него „еден од најважните елементи на сето ова е фактот што Приштина треба да ја формира З
Read more

Курти: Нема автономија за Србите, туку де факто признавање меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека за Србите на Косово нема автономија ниту самоуправа, туку дека постои само де факто признавање меѓу Косово и Србија, пишува Kosovoonline, цитирајќи гo порталот Reporteri.
Read more

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија не користи трикови и дека ќе го исполни и ќе работи на спроведување на сето тоа што го кажал во Охрид и покрај тоа што не мисли дека Приштина ќе ја исполни својата единс
Read more

Белград и Приштина во Охрид го усогласија Анексот на договорот за нормализација на меѓусебните односи

По 12 часа преговори во Охрид со посредство на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Жузеп Борељ, и специјалниот пратеник на Унијата за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, српскиот претседа
Read more

Курти: Нема готов текст, следствено нема договор

Оптимист сум, внимателен сум и ќе направиме сѐ за Репулика Косово, уставноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, јавниот и народниот интерес за сите граѓани без разлика, бидејќи јас сум премиер на Републиката и на сите граѓани, ис
Read more

Ковачевски подготвен да биде домаќин на средбата Вучиќ-Курти

Премиерот Димитар Ковачевски е подготвен да биде домаќин на средбата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и косовскиот премиер Албин Курти како дел од преговорите меѓу Белград и Приштина, кои се водат под покровителство на ЕУ и СА
Read more

ЕУ го објави текстот на Договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија

Србија и Косово признаваат дека неповредливоста на границите, почитувањето на територијалниот интегритет и суверенитет, како и заштитата на националните малцинства се основни услови за мир, се вели во Договорот за нормализација на односите
Read more

Борељ: Имаме предлог на маса, се надевам дека Вучиќ и Курти ќе го прифатат

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Жузеп Борељ, денеска изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и премиерот на Косово, Албин Курти, се поканети во Брисел на 27 февруари и оти се над
Read more

Вучиќ ги пофали Американците: Само тие сакаа да слушнат за нашите проблеми

Српскиот претседател Александар Вучиќ е еден од учесниците на 59-тата Минхенска безбедносна конференција, од каде ѝ се обрати на јавноста во својата земја.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more