Србија

МНР потврди: Вработен во Министерството е притворен во Србија

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија вечерва потврди дека еден вработен во Министерството, кој во моментов е упатен во нашата Мисија во ОБСЕ во Виена, е притворен во Република Србија на 27 август 2021 година.
Read more

Кон: Ситуацијата со COVID-19 во Србија се влошува

Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб, Предраг Кон изјави денеска дека епидемиолошката состојба во државата е влошена и уште повеќе ќе се влошува, очекувајќи оваа недела бројот на новозаболени да надмине 300 лица.
Read more

Кошаркарките на Србија по втор пат европски шампионки

Репрезентацијата на Србија синоќа во шпанска Валенсија ја победи Франција со 63:54 во финалето на Европското првенство во кошарка за жени.
Read more

Експлозии во фабриката „Слобода“ во Чачак, работниците евакуирани

Серија експлозии се случија во фабриката „Слобода“ во Чачак рано утрово, со почеток во 1:30 часот, јави Радио-телевизија Србија.
Read more

Србија донираше 100.620 вакцини Pfizer на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата против епидемијата со COVID-19, јави дописникот на МИА од Белград.
Read more
play_arrow

„EXIT“ обезбеди вакцини за странските посетители

Благодарение на успехот на масовната вакцинација и драстичното подобрување на епидемиолошката состојба, премиерката Ана Брнабиќ и Кризниот штаб на Република Србија официјално го означија 21 јуни како ден кога Србија ќе се врати во нормален
Read more

Во Белград отворени Денови на Македонската култура со првата театарска престава на македонците во Србија

Во Белград е отворена јубилејната 10 манифестација Денови на македонската култура „Допир на Македонија“ во рамки на која премиерно беше изведена театарската претстава „Ветер во тапетите“.
Read more

На Косово излезе нов наводен нон-пејпер

„Косово и Србија ќе го почитуваат меѓусебниот суверенитет и територијалниот интегритет, ќе има автономен регион на Северно Косово“, е содржината на наводниот нон-пејпер објавен од приштинскиот весник Koha Ditore, јави телевизијата N1.
Read more
play_arrow

Србија почна да ја произведува Спутник V вакцината

Во институтот „Торлак“ почна производството на руската вакцина која од Србија ќе може да се извезува и во соседните земји.
Read more

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против коронавирус и нема пријавено случаи на емболични или тромболитички нарушувања по приемот на вакцината на AstraZeneca.
Read more

Кризниот штаб разјасни што сѐ ќе биде затворено во Србија до понеделник

По повеќедневни апели на медиционскиот дел на Кризниот штаб за заострување на мерките поради влошената состојба со коронавурусот, која со денови изнесува во просек по 4.500 новозаболени, денес владата одлучи - од вечерва во 20 часот до пон
Read more

Србија: Вкупно 791.000 граѓани ги примиле двете дози на вакцината

Во Србија вкупно 791.000 граѓани ги примиле двете дози на вакцината против коронавирусот. Тоа го изјави директорот на Канцеларијата за информатичка технологија и електронска администрација, Михаило Јовановиќ.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more