СССР

filter

20 април 1945, Советите го нападнале Берлин

Точно на 56. роденден на Адолф Хитлер започнала офанзивата за освојување на Берлин од страна на Црвената армија.
Read more
filter

12 април 1961, Гагарин станал првиот човек во вселената

Пред 62 години Јуриј Гагарин станал првиот човек кој заминал во вселената, најавувајќи нов мегдан во Студената војна помеѓу СССР и САД.
Read more
filter

1 март 1966, прв пат човечко летало слетало на друга планета

Советскиот вештачки сателит Венера-3 на денешен ден станал првото летало лансирано од човештвото кое слетало на друга планета.
Read more
filter

3 февруари 1966, Русите први спуштиле летало на Месечината

Советското летало без екипаж Луна-9 успешно се спуштило на Месечината со што станало првото летало кое успеало без проблем да слета на Земјиниот сателит.
Read more
filter

30 декември 1922, Русија станала СССР

Со потпис на петорица делегати на денешен ден во Москва се официјализирало преименувањето на Русија во Сојуз на Советски Социјалистички Републики, држава која до 1991 ќе биде позната едноставно како СССР.
Read more
filter

26 декември 1991, се распаднал Советскиот Сојуз

На денешен ден во 1991 година дошло до распаѓање на Сојузот на Советските Социјалистички Републики, или скратено познат како СССР.
Read more
filter

17 септември 1939, Советскиот Сојуз извршил инвазија на Полска

Откако потпишале пакт за ненапаѓање со хитлерова Германија која на 1 септември влегла во Полска, Советите на денешен ден го направиле истото окупирајќи го источниот дел.
Read more
filter

21 август 1968, СССР извршил инвазија на Чехословачка

Ноќта на 21 август 1968 година армијата на СССР, потпомогната од силите на членките на Варшавскиот пакт, извршила инвазија над Чехословачка со цел да ја задушат Прашката пролет.
Read more
filter

17 август 1945, СССР и САД ја поделиле Кореја

Борејќи се против јапонската окупација, силите на СССР и САД влегле во Кореја правејќи поделба која до ден денес остава длабока трага на Корејскиот Полуостров.
Read more
filter

17 јули 1975, во орбитата се споиле Союз 19 и Apollo 18

Милиони луѓе низ целиот свет на телевизија го гледале моментот кога за прв пат во орбитата на Земјата се споиле две вселенски мисии, и тоа советска и американска.
Read more
filter

22 јуни 1941, Хитлер ја почнал инвазијата на СССР

На денешен ден над 3 милиони германски војници навлегле на територијата на СССР од три страни, отпочнувајќи ја најголемата и најмоќната воена инвазија во историјата.
Read more
filter

16 јуни 1963, Валентина станала првата жена во вселената

Русинката Валентина Владимировна Терешкова во соло мисија со леталото Восток-6 станала првата жена во вселената, и до ден денес најмладата.
Read more