СЗО

СЗО загрижена: Нова болест се шири во Кина, болниците се полни

СЗО изрази загриженост поради зголемувањето на бројот на заболени од респираторни заболувања во Кина и апелира до населението да преземе заштитни мерки.
Read more

СЗО: Најмалку 2.800 убиени во Газа, повеќе од 11.000 повредени

Најмалку 2.800 луѓе се убиени во Газа, а повеќе од 11.000 се повредени, според претставник на Светската здравствена организација.
Read more

СЗО: Светот изгуби скоро 337 милиони години од човечките животи поради COVID-19

Пандемијата со COVID-19 предизвика загуба на речиси 337 милиони години од човечките животи во првите две години, бидејќи милиони луѓе починаа прерано без да го исполнат својот животен век, соопшти Светската здравствена организација.
Read more

СЗО објави листа на причинители на габични инфекции кои го загрозуваат глобалното здравје

Светската здравствена организација (СЗО) ја состави првата листа на габични патогени кои претставуваат најголема закана за здравјето на луѓето, предупредувајќи дека некои видови стануваат сè поотпорни на лекови и се сè пораспространети.
Read more

СЗО: Во Гамбија повеќе од 60 деца починаа од индиски сируп за кашлица

Смртта на десетици деца од Гамбија од акутни повреди на бубрезите можно е да е поврзана со контаминирани сирупи за кашлица и настинки од индиски производител на лекови, обелодени генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗ
Read more

СЗО следи случаи на „мистериозна болест“ во Аргентина

Светската здравствена организација (СЗО) следи неколку случаи на пневмонија од непознато потекло во Аргентина, каде досега се регистрирани три смртни случаи.
Read more

СЗО ја предупреди Европа: Веднаш дејствувајте против Ковид или ризикувајте построги мерки

Read more

СЗО: Вирусот е многу активен, не е време за олеснување на мерките

Комитетот на Светската здравствена организација за вонредни прашања едногласно оцени дека не е време да се „олабави одбраната“ во однос на пандемијата на COVID-19, изјави денеска претседателот на комитет Дидjе Усeн.
Read more

СЗО ја разгледува одлуката за прогласување крај на пандемијата

Во Светската здравствена организација (СЗО) почнаа да ја разгледуваат одлуката за крај на пандемијата на коронавирусот.
Read more
play_arrow

Експертка од СЗО: Омикрон варијанта не значи полесна форма на болест

Американскиот епидемиолог и експертка од Светската здравствена организација (СЗО) за COVID-19, Марија Ван Керхове, истакна дека варијантата омикрон не значи лесна форма на болест.
Read more

СЗО: Омикрон се шири со невидена брзина

Новата варијанта на коронавирусот се шири низ светот со невидена брзина, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Случаи со омикрон досега се потврдени во 77 земји.
Read more

Мистериозна болест уби 89 луѓе, СЗО итно реагира

Светската здравствена организација испрати научници да истражат мистериозна болест која досега однесе 89 животи.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more