СЗО

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно соопшти дека поради недостигот на „соодветни податоци“, не можат да се дадат препораки во врска со комбинацијата на различни вакцини против коронавирусот,
Read more

СЗО: Катастрофално е влијанието на пандемијата врз лекувањето на болните од карцином

Влијанието на пандемијата со COVID-19 врз лекувањето на рак е „катастрофално“, соопшти Светската здравствена организација за Европа.Тие нагласија дека има нарушувања во услугите за онкологија во една третина од европската зона.
Read more

СЗО предупреди: Бремените жени да не ја примаат вакцината на Moderna

Светската здравствена организација објави ново упатство во врска со вакцината за COVID-19 произведена од Moderna, а во него стои и загрижувачка порака за бремените жени.
Read more

СЗО: Интервалот меѓу дозите од вакцината да се продолжи до шест недели

Женева, 8 јануари 2021 (МИА) – Светската здравствена организација (СЗО) издаде препорака временскиот интервал помеѓу две дози на вакцината Pfizer/BioNTech да се продолжи до шест недели.
Read more

СЗО: Потребна е вакцинација на 60 до 70 отсто од популацијата за да се спречи заразата

Околу 60 до 70 отсто од светската популација треба да се вакцинира за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).
Read more

СЗО: Новиот сој на коронавирус не е вон контрола

Новиот сој на коронавирусот откриен во Велика Британија, што брзо се шири, „не е вон контрола“, соопшти денеска Светската здравствена организација, повикувајќи да се преименуваат досегашните проверени мерки.
Read more

СЗО размислува за „дигитални имунитетски пасоши“ за патниците

Светската здравствена организација (СЗО) не им препорачува на државите да издадат „имунитетски пасоши“ на оние кои се опоравиле од COVID-19, но размислува да воведе електронски сертификати за вакцинација, како што се оние што ги развива во
Read more

СЗО: Вакцината за COVID-19 е успех од кој мора да имаат корист сите држави

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) ја пофали невидената брзина со која се водеше трката за вакцина против новиот коронавирус, но истовремено тој побара секое „научно достигнување“ да биде во полза на сите земји.
Read more

СЗО: Ако сиромашните земји не добијат вакцини, короната ќе продолжи да се шири

Заразата со COVID-19 продолжува да се шири низ светот, а проверена вакцина уште нема.
Read more
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more