телескоп

Во Чиле отворена опсерваторија на височина од 5.640 метри

Новиот телескоп, кој е изграден на најголема надморска височина, официјално беше отворен во Чиле.
Read more

SpaceX лансираше европски телескоп за мапирање на „темната“ вселена

Во текот на викендот, SpaceX лансираше телескоп за Европската вселенска агенција (ЕСА) со помош на ракета Falcon 9 од Кејп Канаверал, Флорида.
Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Италија предлага еден од најнапредните телескопи во светот да биде сместен во напуштен рудник во оддалечен агол на Сардинија, надевајќи се дека спокојството на локацијата ќе резултира со одобрување и финансирање
Read more

Почнува изградбата на најголемиот телескоп во светот

Еден од најголемите научни проекти на 21 век започнува денес, а тоа е изградбата на телескопот Square Kilometer Array (SKA).
Read more
play_arrow

Снимка на телескопот James Webb на патот до L2

Ноќта помеѓу 27 и 28 декември, кога небото над опсерваторијата накратко се осветли, новиот телескоп доби можност веднаш да се покаже.
Read more
play_arrow

Погледнете како изгледаше лансирањето на најмоќниот телескоп во светот

Најмоќниот телескоп во светот James Webb, вреден 10 милијарди долари, беше лансиран пред два дена од Француска Гвинеја.
Read more
play_arrow

SpaceX лансираше телескоп на НАСА за набљудување црни дупки

Компанијата SpaceX ја лансираше ракетата Falcon 9 која во вселената го однесе сателитот IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) на американската вселенска агенција НАСА.
Read more

Астрономи сакаат да направат телескоп помоќен од Hubble, вреден 11 милијарди долари

Група астрономи предложија развој на телескоп кој би имал поголеми способности од во моментов најдобриот - Hubble (Хабл).
Read more
play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Излегоа снимки од моментот кога вториот најголем радио телескоп на Земјата се сруши на почетокот од оваа недела.
Read more
play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување SLAC со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената.
Read more
play_arrow

Уништен најпознатиот телескоп за барање вонземјани

Опсерваторијата Arecibo во Порторико е позната по скенирање на вселената во потрага по астероиди и вонземски живот, но оваа недела престана со функција по разорната несреќа во која дојде до оштетување на телескопот.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more